2.3. MÕÕTESEADUS

Mõõteseadus — milleks ja mis


Mõõtmisprotsess seisneb mõõdetava suuruse võrdlemises mõõtühikuga. Mõõtühik pole aga looduse poolt ette määratud, vaid tuleb mõõtjate poolt kokku leppida. Erinevate mõõtmiste läbiviimise juures on väga oluline, et kõik mõõtjad (vähemalt ühe riigi ulatuses) saaksid mõõtmisest sama moodi aru. Mõõtmisega seonduv tuleb mõõtjate poolt täpselt (ilma erinevalt mõistmise võimaluseta) kokku leppida. Ühtemoodi mõõtmine on üleriigiliselt oluline tegevus. Seepärast reguleerib iga riik ona haldusalas toimuvaid mõõtmisi vastava seadusega.

Täna reguleerib Eestis kõike mõõtmistega seonduvat 2004. aastal kehtestatud Mõõteseadus. Soovi korral saad Mõõteseadusega tutvuda elektroonilises Riigi Teatajas. Mõõteseaduse täitmine on kohustuslik kõigile, kelle tegevus on mõõtmistega seotud.

Eesti mõõteseaduse peamised reguleerimisalad on järgmised:
  1. rahvusvahelisele mõõtühikute süsteemile (SI) vastavate mõõtühikute kasutamine;
  2. mõõtetulemuste jälgitavuse tõendamise alused (tagatakse, et mõõtmisi teeb vastavat tunnistust omav mõõtja, kes kasutab sobivaks tunnistatud mõõtevahendeid);
  3. mõõtevahendite kontroll ja taatlemine;
  4. mõõtmistegevuse riikliku järelevalve korraldus.
Seaduses on öeldud, et rahvusvahelise mõõtühikute süsteemi kasutamine on Eestis kohustuslik majandustegevuses, rahvatervise ja avaliku ohutuse valdkonnas, haldus- ja õppetegevuses.

Kinnispakkides (n. šokolaadikarp) oleva toote kogus peab vastama pakendil märgitule. Pakendaja võib kinnispakke, mis vastavad seadusele, tähistada e-märgisega.

Mõõtevahendite kontroll ja taatlemine


Kõik mõõtevahendid, mida kasutatakse kaubanduses, tolli- ja maksuasutustes, politseis, ekspertiisilaborites, ravimitööstuses, meditsiini- ja teadusasutustes, peavad kohustuslikus korras läbima perioodilise kontrolli.

Protseduuri, mille käigus vastavat õigust omavas laboris kontrollitakse mõõtevahendi vastavust kehtestatud nõudmistele, nimetatakse taatlemiseks. Taatluse läbinud mõõtevahend märgistatkse taatlusmärgisega. Taatlemata või taatlustähtaja ületanud mõõtevahenditega saadus mõõtetulemused on kehtetud.

Taatlemata mõõtevahendeid tohib kasutada õppeasutustes mõõtmisprotsessi õpetamise eesmärgil.

Taatlemismärkidega mõõteriistad

Mõõteseaduse nõuete eiramisel (kohustuslikust kontrollist kõrvalehoidmine, taatlusmärgi rikkumine või võltsimine,...) määratakse kõrgeid rahatrahve.


< Tagasi     Sisukord      Edasi >