Maikuu on tuntud ka kui lehekuu, mahlakuu ja külvikuu, kuid kõige rohkem on see siiski Eurovisiooni-kuu. Tänavu toimub lauluvõistlus Šveitsis, Baselis, kus 13. ja 15. mai õhtupoolikutel selguvad 17. mai finaalvõistlusel osalevad riigid. Eurofännide jaoks algab kogu trall pihta juba palju varem kui euronädalal. Lisaks iga riigi eelvoorudele hoitakse silmi peal lauluvõistluse proovidel ja läbimängudel.
Kulminatsiooniks on võimalik valmistuda kuulates võistluslugusid, millest olen peale põhjalikke kaalutlusi koostanud TOP 20 nimekirja, proovides arvesse võtta nii enda arvamust, kihlveokontoreid ning üldist tõenäosust võitmiseks. Edetabel muutub kindlasti veel peale esituste nägemist ning tõenäoliselt ei saagi kunagi päris lõplikult valmis.
- Rootsi – KAJ – „Bara bada bastu”
Tahaksin väga teada, mida need soome saunapoisid siia laulu sisse pannud on … kahtlaselt hea tuju tekitab inimestele. Ma muidu rootsi keelt ei räägi, aga selle laulu iga silp on selge nagu seebivesi. „Bara bada bastu” on naljakas, aga ka musikaalselt hea ning meeldejääv. Melodifestivaleni lavashow oli maitsekas ja tasakaalukas, ootan Eurovissoonile sama.
Rootslased on võitnud küll palju ja käesoleval sajandil ka päris tihti ning kuigi seepärast ma Rootsile karikat anda ei sooviks, siis KAJ poisid väärivad seda sajaga.
- Holland – Claude „C’est La Vie”
Kui poleks Rootsit, oleksin sajaga selle laulu poolt. Selles on midagi nii erilist, just loo ülesehituse poole pealt. Refrään on kaasahaarav ning jääb kummitama, kuid ei ole tüütu. Lisapunktid ilusa muusikavideo eest.
- Prantsusmaa – Louane „Maman”
Mulle pole vist päris ammu ükski prantslaste lugu nii palju meeldinud. Armas lauljatar, kes laulab live’is kõik noodid väga hästi ära.
- Austria – JJ „Wasted Love”
Ta oskab laulda, selles pole kahtlustki. Siiski on tunda eelmise aasta Šveitsi võiduloo hõngu. Lugu on võimas, aga lõpuosa läheb minu jaoks kuidagi käest ära, toimub liiga palju asju korraga. Tegemist on aga suure favoriidiga.
- Soome – Erika Vikman „Ich komme”
EBU suur nuhtlus isiklikult, tõeline kuninganna. See laul jääb pähe kinni ja sõnad kiiresti meelde. Tõotab tulla üks põnevamaid esitusi, mida paljud eurofännid pingsalt juba ootavad. Mul on hea meel, et „Bara bada bastu” poisid Rootsi eelvooru võistlema läksid, sest tänu sellele saab Erika Soomet esindama minna. Selline duell juba kohalikus eelvoorus oleks nii mõnegi fänni närvikava üsna korralikult rikkunud.
- Belgia – Red Sebastian „Strobe Lights”
See Sebastian on tõesti red, uskuge mind, avage see muusikavideo. Tegemist on üsna klassikalise Eurolooga, millest on lihtsalt üks veidi metsik DJ remix tehtud. Kuigi mina isiklikult seda lugu nii kõrgelt ei hindaks, on selles midagi, mis on paljud eurofännid täiesti ära võlunud.
- Eesti – Tommy Cash „Espresso Macchiato”
Eesti serve’ib (kohvi). Tommy läks meilt sellise enesekindlusega, et võidab Eurovisiooni ja tõmbas ka paljud eestlased selle mõtteviisiga kaasa. Kes ennast igapäevaselt toimuvaga kursis ei hoia, võib saada 17. mail suure pettumuse osaliseks, aga loodetavasti Tommy TOP 10 hulka ikka jõuab. Finaalikoht on meil sajaprotsendiliselt käes.
- Tšehhi – Adonxs „Kiss Kiss Goodbye”
Väga sügava tähendusega lugu, mida muusikavideo hästi peegeldab. Mind häirib ainult see, kui hype ja disko dance break selle emotsionaalsuse vahel on, oleks võinud veidi tagasi tõmmata.
- Šveits – Zoë Më „Voyage”
Mulle meeldib, et sellel lool on iseloomu ning tekitab rohkem emotsioone kui keskmine Eurovisiooni tümps või ballaad. Loodan laval näha mingisugust voolavat ja väänlevat koreograafiat.
- San Marino – Gabry Ponte „Tutta l’Italia”
Ma imestan, et täpselt samasugust laulu juba olemas ei ole, paneksin isiklikult oma edetabelis selle laulu veel kõrgemale. Heatujulaul ja itaallastele kindlasti väga meeldib.
- Küpros – Theo Evan „Shh”
Sellel laulul pole midagi viga, aga midagi suursugust ka kõrvu ei kostu, siiski paljudele see meeldib. Mul on suuremaid küsimusi selle muusikavideo kohta: EDM x “Squid Game” x „Düün”?
- Ühendkuningriik – Remember Monday „What the Hell Just Happened?”
Tüdrukud lähevad TikToki rahvale hästi peale ning on osanud oma loo maha müüa. Salmid on head, refrään ei istu mulle kohe üldse. Aga palju õnne, britid, teil õnnestus mitte täielikult ebaõnnestuda, hakkate vist asja käppa saama!
- Malta – Miriana Conte „Serving”
Kardan, et Miranat ootab isegi madalam koht, Maltal on sellega veidi ajalugu, et enne võistlust pälvib lugu palju tunnustusi ja lootused on suured, aga maikuuks on Malta täiesti unustatud ning lõpptulemus on üsna nadi. Arvan, et selle laulu ja etteaste mudel tehti Netta „Toy”-ga ära aastal 2018 ning seal see ka aegus.
- Ukraina – Ziferblat „Bird of Pray”
Nunnu kooslus, armas lugu. Pole võimalik, et ukrainlased väga madala koha saaksid.
- Itaalia – Lucio Corsi „Volevo essere un duro”
Käesoleva aasta Eurovisioonil on kolm Itaaliat: Itaalia ise, San Marino ja Eesti. Itaalia enda lugu on neist kõigist kolmest aga kõige igavam. Nende õnneks on sel aastal kuhjaga halbu laule.
- Saksamaa – Abor & Tynna „Baller”
Minu jaoks on „Baller” catchy ja eristub. Meeldiv üllatus, aga kuna inimesed juba vaatavad Saksamaa peale automaatselt pettunud pilguga, siis ilmselt lõpetab see laul siiski finaali edetabeli lõpus.
- Hispaania – Melody „Esa Diva”
See on tõesti diva … minu meelest on see laul üsna tähelepanuta jäetud. Meeldib, kuidas Hispaaniat esindab alati kas meeletult kurb mees ballaadiga või hullult girlboss naine pisikeses trikoos hiiglasliku juuksepahmakaga.
- Island – Væb „Róa”
Kas ikooniline Iirimaa Jedward kolis Islandile ja jäi 15 aastat nooremaks? Väga lõbus lugu pärimuslike elementidega.
- Taani – Sissal „Hallucination”
Keskmine Eurovisiooni girlboss laul, mis sajaga väärib oma kohalolu siin tabelis.
- Leedu – Katarsis „Tavo akys”
Ma ei teadnud, et Karl Killing leedu keelt räägib.
Tänavune Eurovisioon on päris kirju, lisaks minu TOP 20 tabelis leiduvatele lugudele on värvikaid tegelasi veel. Norrakad tantsivad porilombis, Poola tädil lööb Ida-Euroopa vihane veri välja, Luksemburg vajab peale pikka pausi Eurovisioonist veel veidi soojendust, Aserbaidžaani Mamagama laulu ajal võib tõesti magama jääda, Horvaatia lugu ei ole „tasty tasty yum yum tasty” nagu laulja ise väidab ja Iirimaast ei hakka ma rääkimagi.