Noored

Maria Anett Allikveer: rahatarkus tuleb kasuks

Maria Anett Allikveer on Saaremaa Gümnaasiumi G3.m klassi õpilane, kes on tegus rahatarkuse jagaja ja koolituste pidaja. Ta valiti aastal 2022 Hea eeskuju galal 150 kandidaadi seast 15 finalisti hulka.

Aastal 2021 lõi Maria Anett koos oma klassivendadega rahatarkuse klubi Härjapõlvik, mille eesmärgiks on harida Saaremaa noori rahatarkuse teemal. Härjapõlviku koolitustel on rääkimas käinud ettevõtja Raivo Hein, investor Liisi Kirch ja investor Roman German. Tulevaks aastaks on neil samuti plaanis korraldada paar huvitavat koolitust. Koolitustele tehakse reklaami Saaremaa gümnaasiumites, põhikoolides ja ametikoolides. Kõik huvilised on oodatud olenemata vanusest.

Maria Aneti jaoks on rahatarkus oluline teema, kuna sellega puutub iga inimene igapäevaselt kokku. Pealtnäha väikeste otsuste tegemisel tuleb rahatarkus kasuks. Lisasissetuleku võimalusi mitmeid. Näiteks müües maha kapis seisvad riided, mida enam ei kanta. Nii saab teenida natukene raha ja ühtlasi ka kappi ruumi juurde. Netflix pidi pakkuma hea tasuvusega tööd. Vaadates filmi läbi ja kirjutades sellele tagasiside. Käies kooli kõrvalt tööl, mis ei pruugi küll kõigile sobida. Kindlasti tuleb ka väljaminekutele pilk peale panna. Hommikul ärgates, kas panen tule põlema või on piisavalt valge toas, et edasi tegutseda. Näiteks panna nõudepesumasin tööle öösel, kui elekter on odavam. Kooli minnes, kas lähen enda autoga, kasutan ühistransporti või lähen jalgsi. Elamiskulusid saab kärpida sealt, kus see elukvaliteeti maha ei võta. Väljaminekuid saab vähendada sealt, kus näib olevat mõttetu raiskamine. Rahaasjadel aitavad silma peal hoida ka erinevad äpid, kus toodakse mitme kategooriana välja, kuhu raha kulub.

Suures osas korraldab Maria Anett enda vabast ajast koolitusi ise klassivendade abiga.    Koolituste korraldamine annab talle saavutus- ja eneseületustunde, mis toovad talle hea tunde sisse, et ta sai nende organiseerimisega hakkama. Ja, et keegi teine sai uued teadmised, mida oma elus kasutada. Motivatsiooni annab juurde ka inimestelt saadud kiidusõnad ta tegevusele. Nende emotsioonid  sütitavad teda edasi tegutsema.

Maria Anett ütleb, et kõik teadmised on endi teha. Iga inimene valib ise, kas istub arvuti taga ja mängib arvutimänge või istub arvuti taga ja loeb raamatut. Tulevik on meie endi kätes.