4. FÜÜSIKA ÜLDPRINTSIIBID

4.1. PÕHJUSLIKKUS JA JUHUSLIKKUS

Põhjuslikud seosed füüsikas

Füüsika uurib looduslike objektidega toimuvaid nähtusi. Nähtus tähendab millegi toimumist, millegi muutumist. Igal muutumisel on aga mingi põhjus ja iga muutus kutsub esile midagi uut. Kutsub esile uue nähtuse. Nähtuste vahel esineb põhjuslik seos — üks sündmus põhjustab teise sündmuse toimumise. Füüsika uuribki looduse  põhjuslikke seoseid. Just neid kõige üldisemaid. Näiteks seda, kuidas taevakehade vaheline gravitatsioon nende liikumise trajektoori vormib.

Looduse toimuva mõistmine, looduse tunnetamine seisneb nähtustevaheliste põhjuslike seoste märkamises.

Mõned näited põhjuslikult seotud nähtustest:

Ennustatavus ja juhuslikkus

Füüsika üks olulisi väärtusi avaldub võimes ennustada loodusnähtusi ja nendega kaasnevat. Vaadeldes konkreetsete objektidega asetleidvaid nähtusi ja avastades nendevahelisi põhjuslikke seoseid, saame ka uutes, veel läbi proovimata olukordades ennustada, mida üks või teine tegevus esile kutsub. Näiteks kui laseme kristallvaasi käest lahti, ei pea omama erilisi sensitiivivõimeid, et ennustada: vaas kukub maha ja läheb katki. Me teame, et gravitatsioon põhjustab vaasi järjest kiirema kukkumise ning põrandaga kohtumisel mõjub viimane vaasile piisavalt suure jõuga, et habras kristallklaas puruneks. Purunemise ennustamiseks ei pea me olema varem täpselt samasuguse vaasiga samades tingimustes pillamise katset läbi teinud. Me oskame üldistada teiste sarnaste nähtuste vaatlemisel avastatud põhjuslikke seoseid.

Ennustamise aluseks on põhjuslike seoste tunnetamine.

Põhjuslikkust saab liigitada võimalike tagajärgede arvu järgi. Kui mingi sündmus saab põhjustada vaid ühe kindla tagajärje, on tegemist fatalistliku põhjuslikkusega (fatalis  —  ladina k. ettemääratud). Fatalistlik põhjuslikkus tähendab ettemääratust. Näiteks saame sajaprotsendiliselt kindel olla, et kiirusega 5 m/s ühtlaselt ja sirgjooneliselt liikuma hakkav keha jõuab 10 sekundiga 50 meetri kaugusele. Muud võimalust lihtsalt pole. Muutumatu kiirus ja sirge trajektoor määravad selle keha asukoha ette ära mistahes tulevaseks ajahetkeks.

Fatalistliku ehk ettemääratud  põhjusliku seose korral on ennustamine võimalik. Mitme võimaliku tagajärje korral aga tagajärge ennustada ei saa ja siis tuleb mängu juhuslikkus.

Mitme võimaliku tagajärje korral on tegemist mittefatalistliku põhjuslikukusega. Siin võib eristada juhte, kus tagajärgede arv on kindel ja me saame hinnata ühe või teise tagajärje esinemise tõenäosust. Näiteks ei saa me täringuviske tulemust ette ennustada, kuid teame, et tagajärjeks on kuus erinevat võimalust ja nende esinemise tõenäosused on võrdsed (1/6 ehk 16,7 %). Kui võimalike tagajärgede arv on teada ja nende esinemise tõenäosust saab hinnata, on tegemist juhusliku põhjuslikkusega.

Kui aga võimalike tagajärgede arv pole määratav ja ükski realiseerunud tagajärg pole täpselt korratav, on tegemist kaootilise põhjuslikkusega. Kaootilise põhjuslikkuse näiteks võib tuua õnnevalamise tulemuse või mullide tekkimise vee väljavoolamisel pudelist .



Kui kummuli pudelist vesi välja voolab, siseneb õhk sellesse kaootiliselt.
Kui pudelit enne keerutada, saab kindlalt ennustada keerise teket ja vee kiiremat voolamist..
Raudkuulist pendel võngub magnetite kohal kaootiliselt.

Näiv põhjuslikkus

Looduse tunnetamise käigus esineb oht, et põhjuslike seoste otsimisel avastab füüsik tõelise põhjuslikkuse asemel näiva põhjuslikkuse. Näiv põhjuslikkus on selline, kus tagajärje rollis esinev sündmus on põhjustatud mitte põhjuseks peetavast sündmusest, vaid mingist kolmandast, esmapilgul märkamata jäänud sündmusest. Näiteks astroloogilised seaduspärasused on suure tõenäosusega määratud mitte tähtkujude asendiga vaid Päikese ja Kuu mõjuga.

Elektrinähtuste uurimise algaastatel arvati, et kuna säde on sinaka värvusega, siis elekter armastab sinist ja kardab punast värvi. Seepärast kasutati isolatsioonimaterjalina just punast siidniiti ja katsed kinnitasid sellise valiku õigsust. Punase siidniidi otsa riputatud metallkuulille jäi elektrilaeng püsima aga hõbedane traat juhtis laengud minema. Toona arvati, et mittejuhtimise põhjuseks on punane värvus. Hiljem selgus, et  tegelik põhjus peitub hoopis materjalis — siidis puuduvad vabad laetud osakesed ja sellepärast ei juhigi elektrit.

Füüsika ohud

Lisaks ohule tõe pähe võtta näivat põhjuslikkust, on füüsika seotud veel teistsuguste tõsiste ohtudega. Füüsikaga seotud ohud on eelkõige need, mille tekkimise on teinud võimalikuks füüsika areng.

Kõige tuntum neist on globaalse tuumasõja oht.  Aga ohtlik on ka raske avarii tuumatehnoloogia mistahes muus valdkonnas. Freoonide kasutamisest tingitud osooniaugu tekkimise taga on samuti suuresti just füüsika areng. Näiteid saab tuua veelgi. Inimohvritega õnnetused liikluses või rikkis elektriseadmete kasutamisel on samuti võimalikuks saanud tänu füüsikale.




< Tagasi     Sisukord      Edasi >