Categories
Juhtkiri

Juhtkiri #13

Toimetaja veerg

Aprillikuus jõudis lõpule SG-aastaringi üks kõige oodatumaid sündmusi – revüü! V lennu revüükad avasid Silmapiirile teatrimaja uksed ning näitasid, kuidas jõuab lavale linnarahva poolt palavalt armastatud „Desideerium“. 

Etenduskunstide austajaid rõõmustab õpetaja Piret Tänava terane vaade Sveta Grigorjeva lavastusele „Gargantua“. Filmisõbrad saavad rännata hittfilmi „Fränk“ maailma koos Birgit Andreasega ning neile, kel aprillis jäi kinosaalis istumisest väheks – ärge muretsege, sest maikuu filmisoovitused ootavad just teid.

Kui hing ihkab midagi vaiksemat ja sisukamat, soovitab õpetaja Marju Roberts traditsiooniliselt raamatut, mis sobib ideaalselt kevadõhtusse, mil soovid end maailmast hetkeks välja lülitada.

Muusikahuvilistele jagub samuti mõtteainet – külalisautor Tarvo Lennart Pettersson mõtestab muusika kvaliteedi allakäiku ning lisaks vaadatakse kogenud ja nõudliku pilguga üle tänavused Eurovisiooni võistluslood. Lisaks, kas see lauluvõistlus on ikka nii apoliitiline kui väidetakse? 

Vaimse tervise teemad on kevadväsimuse valguses olulised – mõtteid jagavad külalisautorid Lidia Kristina Kähara ja Camilla Kaarima. 

Päike on kõrgemal, päevad pikemad ja inimesedki ronivad oma urgudest välja – Kätrin Tamira Kanemägi aitab planeerida põnevaid retki üle Eesti. Kui kodumaa jääb siiski kitsaks, saab ammutada inspiratsiooni koolikaaslastelt, kes jagavad elamusi Rahvusvaheliselt Mudel-Euroopa Parlamendilt, mis avab erinevaid võimalusi, seiklusi ja kultuure.

Silmapiir pole täielik ilma Sutto Mapta horoskoobita! Uuri järele, kes peaks maikuus eriti usinalt matemaatika kontrolltöödeks õppima … ja kellel tasub lihtsalt loota parimat.

Täname keelekontrolli eest õpetaja Marju Robertsit ning õpetaja Merle Rekayat ja G1 õpilasi, kes jagas meiega tunnis kirjutatud artikleid!

Categories
Noored Video

VIDEO | Mis toimub „Desideeriumi“ kulisside taga?

Saaremaa Gümnaasiumi V lennu revüüetendus ei olnud ainult üüratu edu ja suured aplausid, see oli teekond, mis iga osaleja ees unikaalselt lahti rullus. Nüüd avaneb Silmapiiri jälgijal võimalus näha kogu seda tralli lähemalt! Video viib sind teatrimaja seinte ja kulisside vahele, kuhu tavapublik ei satu: kiired sagimised, lavatagused rituaalid, suured draamad ja tehnilised viperused, mida iga etendus endaga kaasa toob.

Näed, kuidas „Desideeriumile” vankumatu kuulsuse toonud energilised tantsusammud, liigutavad muusikalised numbrid ja emotsionaalsed stseenid päriselt lavalaudadele jõuavad! Kuuled ausaid pihtimisi rõõmudest, muredest ja pingetest enne suurt lavaleastumist. 

Täname kõiki revüükaid, kes sellesse projekti panustasid ning Kuressaare Teatrit vastutuleliku suhtumise eest! Erilised tänud Kristiin Pulgale, Saskia Robertsile ja Morten Kosele!

Video saab vaadata ka siit.

Categories
Arvamus

„FRÄNK“ – kõikumine kuuluvuse ja hoolivuse piiril

Foto: Merilyn Lempu

Usun, et „Fränk“ on film, millesse saab süveneda aina sügavamalt – küsimus on vaid selles, kui kaugele oled ise valmis minema.

Birgit Andreas

Paul kolib ajutiselt Harjumaa väikelinna onu juurde ning leiab sealt grupi omavanuseid, kellega hakkab igapäevaselt koos aega veetma. Soovides end kehtestada ja kuuluvust leida, teeb ta mitmeid valesid otsuseid, millest mõnel on ka rasked tagajärjed.

Pauliga kohtume esmakordselt autosõidul onu poole. Juba filmi alguses selgub, et poisil on varasemalt olnud käitumisprobleeme – selle üle vaidlevad omavahel Pauli ema ja onu. Peagi jõuab vaatajani ka tõsisem info: peres on olnud suhtevägivalda, mille peamiseks põhjustajaks oli Pauli isa.

Psühholoogilisest vaatenurgast pole selline taust haruldane – pingelised peresuhted ja traumaatilised kogemused võivad mõjutada lapse käitumist sügavamalt, kui esmapilgul paistab. Kui kodus napib turvatunnet ja häid eeskujusid, kannatab ka austus täiskasvanute vastu. Pauli trots ja mässumeelsus pole pelgalt iseloomujooned, vaid tema viis ellu jääda maailmas, mis teda piisavalt ei toeta.

Uues linnas, sattudes omavanuste poiste seltskonda, tekib Paulil tugev vajadus end tõestada – olgu selleks ohtlike ainete katsetamine või Fränki sihilik kiusamine. Kõik see toimub selleks, et leida oma koht grupis. Samas on näha, et selline käitumine ei tule talle loomulikult ega paku rahuldust. Miks ta siis ikkagi kaasa teeb? Tõenäoliselt kuuluvustunde otsimise pärast.

Ajapikku hakkab Paul mõistma, et Fränk on tegelikult siiras ja tore inimene, kellega on hea koos olla. See viib sisemise konfliktini: kas jääda grupi poolele või seista Fränki eest. Lõpuks teeb Paul otsuse – ta astub välja Fränki kaitseks, ütleb selgelt välja, et teda enam ei kiusata, sest Fränk on tema sõber. See on oluline pööre, mis näitab Pauli sisemist arengut ja väärtuste muutumist. Tegelikkuses ei julgeta selliseid samme sageli teha – pigem minnakse kaasa grupi survega, isegi kui mõistetakse, et teisele tehakse liiga.

Grupi juhiks on Jasper – kontrolliv ja karm poiss, kelle viha lahvatab kergesti. Tema lugu ei avane küll nii põhjalikult kui Pauli oma, ent erinevad stseenid vihjavad koduste probleemide olemasolule. Pärast ema lahkumist on Jasperi isa muutunud emotsionaalselt suletuks ja ükskõikseks. See ükskõiksus, koos varasemate konfliktidega, on jätnud Jasperi ellu tühimiku, mida ta püüab täita kontrolli ja agressiivsusega.

Kui Jasper kaotab grupis oma liidrirolli, variseb ka tema maailmapilt. Ta muutub naerualuseks, kui avalikuks tulevad tema armastuskirjad kohaliku poemüüja vastu – naise vastu, kes meenutab talle oma ema. Alandus, kaotus ja lahendamata lein viivad Jasperi murdumiseni. Kui isa ta kriitilisel hetkel leiab, toimub pööre: isa mõistab, kui sügavalt kõik see Jasperit mõjutas. Nende suhe hakkab sellest hetkest vaikselt paranema – tekib esimene tõeline kontakt.

Sasha ehk Fränk on puudega noorem mees, keda poisid sageli narrivad. Ta on kasvanud üles venekeelses peres ega mõista alati kõike, mida talle öeldakse. Ometi on ta südamlik, siiras ja rõõmustab väikeste asjade üle – näiteks pudelikorkide kogumine või suupillimäng.

Suupill ja kehakeel on tema jaoks olulised suhtlusviisid, sest kõnega on tal raskusi. Kui Paul otsustab rattaga linnast lahkuda, mõistab Sasha seda tema mängitud kurva meloodia järgi ja jookseb talle järele. Kuigi Paul tema peale vihastab, ei kanna Sasha vimma – hoopis ulatab andestavalt oma suupilli. See žest sümboliseerib nende sõpruse kestmist. Sasha nutikus ilmneb ka hiljem – ta paneb detailidest kokku, et Paul on kadunud, ning on esimene, kes teda otsima asub.

Filmi vaatamine oli väga emotsionaalne kogemus. Olen alati hingega seotud just selliste lugudega, mis avavad inimestevahelisi suhteid ja jätavad vaatajale mõtlemisainet ka pärast filmi lõppu. Käisime seansil, kus kohal oli ka režissöör ise. Ta rääkis, et film põhineb tema enda ja tuttavate isiklikel lugudel, mis tegi kogu kogemuse veelgi sügavamaks. Väga huvitav oleks näha ka kaadritaguseid hetki ja väljalõigatud stseene – tema sõnul oli neid päris palju, isegi nii palju, et üks tegelane jäi lõppversioonist täiesti välja.

Categories
Arvamus

Kas muusika kvaliteet on allakäigus?

Head muusikat tehakse aastate jooksul aina vähem. Vähemalt niimoodi arvavad paljud inimesed uute artistide ja laulude kohta. Väidetakse, et muusika kvaliteet muutub iga aastaga järjest halvemaks ega hakka lähiajal paranema. Kas see on tegelikult tõsi ja miks nii paljud niimoodi arvavad?

Esiteks oli vanasti palju raskem muusikat lindistada. Sel ajal oli laulude salvestamine palju kulukam protsess ja igaühel ei olnud võimalik seda teha. See tähendas, et kui oli stuudiosse minek siis pidi kõik kindlasti läbimõeldud olema ja pillipartiid selgeks õpitud. Paljud usuvad, et see viis ka kvaliteetsemate lindistusteni, sest siis ei tekkinud selliseid olukordi, kus pidi kohapeal kiiresti asju välja mõtlema.

Tänu piiramatule ligipääsule muusikale ja selle produtseerimise võimalustele meedia kaudu nõuab tänapäeval muusika avaldamine märksa vähem annet kui kunagi varem. Sellel on tohutu mõju muusikatööstusele ja sellele, mida peetakse tänapäeval populaarseks, ning see mõjutab oluliselt ka seda, kuidas artistid tänapäeval uue muusika avaldamisele lähenevad.

Alyssa Tryano ajakirjast Arthur

Peale selle ei olnud inimestel võimalik ise enda muusikat väljastada. Selleks, et oma muusikat avalikustada pidi ennast plaadifirmale allkirjastama ja tavaliselt lubati seda teha ainult nendel inimestel, kelles nähti mingit muusikalist talenti ning olid kogenud. See tähendas, et oli vähem olukordi, kus jõudis inimeste kõrvadeni ebakvaliteetset muusikat. 

Kuigi tol ajal filtreeriti paremini välja nii öelda rämpsmuusikat ei tähenda see, et siis oli rohkem head muusikat kui tänapäeval. Ma nõustun küll sellega, et vanasti oli vähem halva kvaliteediga muusikat, aga ma ei usu, et nüüd väljastatakse vähem häid laule. Just vastupidi, ma arvan, et tänapäeval tehakse rohkem head muusikat, sest praegused töövahendid on palju efektiivsemad ja kättesaadavamad kõigile ning inimesed ei pea sõltuma plaadifirmadest. See küll tähendab, et paratamatult jõuavad need vahendid inimeste kätte, kellel ei ole mingit erilist muusikalist talenti, kuid samuti võimaldab see teistel muusikutel lihtsamini ja efektiivsemalt kirjutada ja lindistada head muusikat. 

Vanemal muusikal on tavaliselt ka mingi nostalgiline element selle juures, mis võib tekitada illusiooni, et see on parem. Thomas Britton ja Fraser Gilliat ajakirjast The Oxford Blue on öelnud: „Võib-olla kümne aasta pärast kostavad tantsupõrandal karjed, kui mängima hakkab „As It Was“ või „About Damn Time“, aga hetkel ma kahtlen, et need tekitaksid sama reaktsiooni nagu „Mr Brightside“ või mis iganes „Apple Bottom Jeans’i“ tegelik nimi. Neil lauludel on olnud aega arendada endale konteksti, tähendust, mis ulatub kaugemale muusikast, ja just see ongi põhjus, miks vanemal muusikal on alati eelis uuema ees.“ Ma nõustun selle väitega täielikult. Inimestel lihtsalt ei ole uuemate laulude jaoks olnud piisavalt aega, et nendega siduda mälestusi ja emotsionaalselt neile reageerida samal moel nagu vanadele. Tänapäeva muusikal küll sellist eelist ei ole, kuid ma usun, et tulevikus vaadatakse sellele tagasi samasuguse nostalgilise pilguga.

Lõppkokkuvõttes olen kindel, et uuel muusikal pole midagi viga. Võib küll tekkida mulje, et see ei ole eriti hea võrreldes vanade lauludega, aga see on pigem selle pärast, et inimestel ei ole veel sellega tekkinud nostalgilist seost või pole lihtsalt leitud üles neid artiste, kes tegelikult teevad häid laule. Muusika kvaliteet kindlasti ei ole allakäigus, vaid on alanud lihtsalt uus faas muusikaproduktsioonis. 

Kasutatud allikas:

Categories
Soovitus

Paki kott, pane plaan paika, läki reisile ehk kohad Eestis, mida pead see suvi kindlalt külastama!

Kuhu minna, kui soovid erakordset kultuurielamust?

Viljandi linn on selleks ainuõige valik! Tegu on UNESCO käsitöö- ja rahvakunstilinnaga, kus leiab aset mitmeid igaaastaseid festivale ning sündmusi, mida ei taha sa kindlasti maha magada. 

Mida teha Viljandis? Võimalused on lõpmatud.

Vaieldamatult on parim aeg Viljandi külastamiseks siis, kui käsil on mingi vahva sündmus. Siin on üritus igasse kuusse.

Viljandi hansapäevad 6.-8. juuni.

Hansapäevade ajal saab külastada suurt hansalaata (käsitöö) ning kogu perega osa võtta mitmekülgsest kultuuri- ja spordiprogrammist.

Viljandi pärimusmuusika festival ehk Viljandi folk 24.-27. juuli. 

Üks Baltikumi ja Põhjamaade suuremaid omataolisi, mis on tegutsenud juba 1993. aastast. Kokku tuleb ligi 20 000 osalejat ning laval särab ligi 50 artisti nii Eestist kui ka välismaalt.

Rändava Sauna Festival 29.-30. august

Hüppa ratastel sauna, libista end tünni ja naudi head seltskonda tõelise eestlase moodi.

Mida teha, kui hetkel ei ole ühtegi üritust käsil? Pead ei tasuks norgu lasta, sest võimalusi on palju!

Siin on vaid mõned neist:

  1. Mine naudi mõnda ägedat etendust Ugala teatris, kus mängivad mitmed tunnustatud eesti näitlejad.
  2. Laenuta endale paat ning avasta Viljandi järve nagu tõeline Viljandi paadimees.
  3. Pane proovile oma käsitöö- ja meisterdamisoskused ning broneeri endale töötuba Bonifatiuse Gildis. Töötubasid pakuvad nad kalendri valmistamisest hobuseraua kaunistamiseni.
Kuhu minna, kui kõht läheb tühjaks? Kohvikuskeene on Viljandis vägev ning kõht sul tühjaks ei jää – seda saan ma sulle küll lubada!
Rohelise maja pood ja kohvik

Sealne pagaritöökoda pakub hõrgutavaid mahetoorainest küpsetisi ning samuti on seal armas pood, kust saab osta mitmekülgseid mahepõllumajandustooteid.

Bodega veiniresto

Tegu on eelmisel aastal avatud hubase restoga Viljandi vanalinnas, kus on menüüs üle 100 erineva veini ning kus saab hamba alla panna midagi tavaliselt uhkemat, kui hing seda ihaldab.

Rayankiosk

Ka Viljandis leidub kohti streetfoodi fännidele ning Rayankiosk on selleks imeline valik. Tegu on toiduputkaga, kus saab kõhu täita kvaliteetselt, toekalt ning mis kõige tähtsam – odavalt!

Kuhu minna, kui soovid nautida imelist ööelu ning võtta osa meeldejäävatest üritustest?

Pärnu ei vaja pikka tutvustust – kui oled seal kord suvel  olnud, siis tead, et see linn oskab inimestesse suvetunde luua. Tegevust seal leidub, Eesti suurima liivaranna nautimisest kontsertidel kuni pidudel hommikuni tantsimiseni.

Mis üritusi leidub Pärnus sel aastal?

Tõde on see, et muusikafestivale toimub seal nii palju, et otsustada on lausa raske, aga just seepärast annangi teile valiku igaks kuuks ühele üritusele:

Hea toidu festival – Grillfest. 6.-7. juunil.

Põnev ja maitsev toit ühes kultuuriprogrammi ja festivalimeluga? Mida veel tahta! Tutvu kvaliteetse ja kaasaegse Eesti toidukultuuriga Vallikääru aasal. Külastajaid on seal igaaastaselt ligikaudu 50 000 ning sissepääs on kõigile tasuta.   

Beach Grind 11.-12. juulil. 

Kuidas küll saaks unustada ühte Pärnu tippsündmust, kus käivad lavalt läbi nii tuntuimad eesti muusikaartistid kui ka mitmed tuntud välismaa tippartistid nagu Wiz Khalifa.

Supeluse aastalaat 2. august.

Laadatraditsioon sai Pärnus alguse juba Rootsi ajal. Laat pakub terveks päevaks sisukaid tegevusi kogu perele ning jätkub õhtul muusika saatel. 

Kui sündmust pole, kas siis jäi asi poolikuks? Ole mureta, alles siit see alguse saabki!
Pärnu rand

Kuidagi ei saa unustada Pärnu randa, mis on Eesti suurim liivarand ning kus jagub rannajoont lausa 2 kilomeetrit. Lisaks on rannas ka eraldi naisterand. No kus mujal võiks kuuma suvepäeva veeta kui mitte just seal?

Pärnu MiniZoo

Ära lase koha nimel end petta: jänkude ja merisigade asemel on seal hoopiski erinevad maod, kaks krokodilli ning mitmed muud eksootilised loomad, kes võivad alguses väga hirmsad tunduda. See-eest on see must-visit koht kasvõi üks kord elus ning hea viis, kuidas oma hirmudele vastu astuda.

Wunderbaar

Hubane ja mugav industriaalse sisustusega baar ja kontserdipaik, kus keerutavad tihti plaati ja esinevad erinevad eesti artistid ja DJ-d. Kuid seal võib aset leida ka stand-up komöödia, improteater ja slam poetry. 

Kas kõht on tühi? Ole mureta, kohvikud ootavad sind Pärnus pea iga nurga peal:
Supelsaksad

Kohvik asub 150-aastases palkmajas ning on sisustatud värvilise mööbli, pitsi, laudlinade ja ainulaadsete serviisidega. Hamba alla saad pista nii värskelt küpsetatud saiu ja ahvatlevaid kooke kui ka midagi toekamat.

Steffani pizzarestoran

Üks Pärnu armastatumaid söögikohti, kus võivad järjekorrad olla heidutavalt pikad. See-eest on ootamine seda täielikult väärt, kuna sealsed hõrgutavad pitsad ja muud toidud mõjuvad pärast pikka järjekorda lausa preemiana. 

Restoran Gastronoom

Stiilne söögikoht, mis võib olla rahakotile veidi raskem, kuid see-eest on sealne lai menüüvalik seda väärt. Menüüs leidub toite nii maalt kui ka merelt ning hõlmab mitmeid rahvuskööke. Samuti on sealne kokteilimenüü pidevalt uuenev.

Kuhu minna, kui soovid veeta romantilist nädalavahetust Eestis?

Selleks ei ole paremat kohta kui kuurortlinn Haapsalu, kust on pärit nii Eesti kuulsaim kummitus kui ka ravimuda teenused. Haapsalus iga suve veetnud inimesena saan ma kindlalt väita, et tegu on kindlasti parima linnaga, mida suvel Eestis külastada. See-eest on minu arvamus ka väga subjektiivne, kuid eks ainus viis, kuidas teada saada, kas mu väide ka paika peab, on ikkagi minna kohale ja see ise kindlaks teha! 😉

Mis üritusi leidub Haapsalus?

Haapsalus on suvekuud üritusi pidevalt täis. Samuti on valikud nende osas vägagi mitmekülgsed ja ainulaadsed.

Haapsalu Valgete Ööde festival 27.-29. juuni.

Romantilise ja suvise muusikaga täidab festival Haapsalu tänavad ja erikohad] nii, et midagi meelepärast leiavad sealt endale kõik: nii muusikagurmaanid kui ka suvised külastajad. Just selle üritusega tärkab Haapsalu kuurordimelu taas ellu.

American Beauty Summer Meet 12.-13. juuli.

Olles jätkuks aastakümnetepikkusele traditsioonile American Beauty Car Show, on see üritus perfektne nii suurtele autoentusiastidele kui ka ameerika kultuuri huvilistele ja rokkmuusika fännidele! Kohapeal oleks justkui maailm läinud ajas tagasi, kuna vintage stiil on kõik vallutanud. Üritus lõppeb traditsioonilise autode rongkäiguga läbi Haapsalu vanalinna.

Valge Daami aeg 8.-10. august

Aeg, mil terve linna on vallutanud kontserdid, etendused, näitused ja peod. Valge Daami legend ulatub lausa 14. sajandisse ning nüüd ilmutab ta end kord aastas Haapsalu linnuse aknal. Sellel ajal saab nautida populaarseks kujunenud legendi tutvustavat etendust ning ühte Eesti tutuimat laata. 

Mida teha kui ajad ei klapi ja külastuse ajal ei ole ühtegi üritust toimumas?

1. Osta endale pilet ning avasta Haapsalu linna ja selle ajalugu huvisõidurong Peetrikesega sõites. Vaid 35-minutilise lõbusa sõiduga jõuad ära näha nii Haapsalu parimad vaatamisväärsused kui imeilusad kohad, mille külastamise peale poleks sa tõenäoliselt ise tulnud. Piletihinda kuulub ka külastus Haapsalu Raudtee- ja Sidemuuseumi. 

2. Kui tegu on eriti kuuma suvepäevaga, siis ei ole kuskil armsamat ja romantilisemat kohta, kuhu minna end vette värskendama, kui seda on Viigi rand. Rand asub vanalinnast vaid kiviviske kaugusel ning sealt avaneb imeilus vaade Väikese Viigile. 

3. Täisuslikuma vaatega jalutuskäiku ei leidu kuskil mujal kui Haapsalu promenaadil, mis algab Aafrika rannast. Promenaad ei piirdu vaid kena merevaatega, vaid võimaldab tutvuda ka ajalooliste vaatamisväärsustega nagu kuursaal või Tšaikovski pink. 

Kõht tühi?

Ole mureta, sest Haapsalus leidub väikese linna kohta uskumatult palju söögikohti – valikut teha on raske, kuna kõik tundub nii hea. See-eest olen pannud kokku kolm soovitust, mille hulgast leiab kindlasti iga inimene endale miskit süüa. 

Müüriääre Pagar

Selles otse vanalinnas asuvas hubases kohvikus saad nautida nii värskelt valmistatud saiakeste laia valikut kui ka imekauneid kooke ja torte, mis viivad keele alla.

Herman Bistro & Bar

Selles trendikas ja funki täis vanalinnas asuvas söögikohas saad nautida nii imemaitsvaid toite nende laiast toidumenüüst kui veelgi suuremast valikust pärinevaid värskendavaid kokteile. Nädalavahetuseti hoiab koht uksed eriti kaua lahti, kuna tihtipeale toimub seal mõni äge üritus! 

Meraki

Selles vaid paar aastat tagasi vanalinnas avatud asuvas stiilses restos saad avardada oma maitsemeeli autentset Kreeka toitu süües. Menüüst leidub süüa nii individuaalselt söömiseks kui mitme peale jagamiseks.

Kuhu minna, kui soovid avastada ajalugu?

Kuigi kahtlemata on iga linn Eestis ajalooline, siis väga meeldiva kogemuse saad sa kindlasti Rakveret külastades! Seal ootavad avastamist nii linnus kui erinevad muuseumid.

Tahaks visata silma peale sealsete üritustele? Pole probleemi!

Suur Rakvere Toidutänav 14. juuni

Oled suur toiduhuviline? Siis on see just sulle, sest toidutänavalt saad valida endale meelepärast sööki ligikaudu 60 söögipakkuja vahel. Valikus on kõike: käsitööburgeritest aasia toidu ja jäätiseni.

2.   Juulikuus saad Rakveres nautida ägedaid suvelavastusi nagu „Vihmana ma sajan”, kuid samuti võid teha Rakverest väikese daytrip’i ning minna nautima Kunda mere- ja perepäevi 12. juulil. Sealt leiad head ja paremat erinevatelt käsitöömüüjatelt ja maitsvat kodumaist sööki ja jooki. Samuti ei puudu sealt esinejad: lavale astuvad programmi jooksul mitmed, kuid samuti toimub pärast sündmust afterparty, kus saad tantsida ja laulda nii palju, kui hing ihaldab!

3.   Daytripi või weekendtrip’ina võid seada tee ka Käsmu, sest seal toimub Viru Folk 2025 – Põhja-Ameerika aasta (8. august). Sealvõid nautida nii bluegrass-muusikat kui kantrit. Kohal on esinejad nii Eestist kui välismaalt.

Aga kui ühtegi üritust polegi,  kas siis ei tasugi minna?

Kohe kindlasti pole see nii! Rakveres on teha palju:

1. Kindlapeale ei saa jätta külastamata Eesti politseimuuseumit. Tegu on kogupere-teemapargiga, kus saad kogeda nii politseitööd kui panna ennast erinevate ülesannetega proovile. Lõbus päev on garanteeritud kõigile!

2. Rakvere linnus on samuti põnev kogemus. Seal saad mitte ainult ajalooga tutvuda, vaid ka ise end rüütlina tunda. Avatud on seal huvitavat tegevust piinakambrist alkeemiku töötoani!

3. Jaluta Rakveres ringi ning avasta mitmeid sealseid skulptuure. Neid on palju igale maitsele ja pea igal pool üle linna. Kindlasti viska pilk peale nii sealsele vabadussambale kui ka linnuse lähistel asuvale tarvase skulptuurile.

Kui kõht tühjaks läheb, pakuvad toidupoolist just järgnevad kohad:
Kolm ampsu

Pakub sulle söögi poolest palju enamat kui vaid kolme ampsu! Selles hubases kohvikus võid leida endale meelepärast nii värskete saiakeste kui ka maitsvate koogikeste hulgast. Samuti on kohvikus ka poenurk, kust saad kaasa osta kohapeal valmistatud hääd ja paremat.

Schenkenbergi kõrts

Pakub linnuse külastajatele keskaegsete retseptide järgi valmistatud toite keskaegses interjööris. Rända ajas tagasi ning puhka peale väsitavat linnusetuuri jalga just seal!

PARQALI Resto & Grill

Suurepärane koht mitte ainult AQVA hotellis ööbijatele, vaid ka lihtsalt linnas ringi liikuvatele suvitajatele. Restorani fine dining’u hõng ei muuda atmosfääri siiski liiga formaalseks. Pakutakse maitsvaid grillitud toite.

Kuhu minna, kui on tunne, et suvi on juba tegevusi juba täis topitud ning Saaremaalt välja enam ei jõua?

Eks ikka Kuressaarde, sest kus on siis parem kui mitte kodus? Siinsete valikutega olete tõenäoliselt juba tuttavad, aga see-eest tuleks ikka hoida silmad ja körvad lahti kuna pönevat toimub nii meilgi. Valikuid pakun teile nüüd üle Saaremaa!

Mis üritustel hoida sel suvel pilk peal? 

1. LoomeValguse festival. 16.-29. juuni.

Teha saab seal palju: meisterdada, liikuda, luua kunsti jne. Veeda neli suvepäeva just seal ning naudi koosloome, rõõmu ja armastuse väge.

2. Kui Kuressaare võõrustab juulikuus teada-tuntud ooperipäevi, siis pakub Orissaare vahetult enne seda festivali I Land Sound (17.-20. juuli), kus saad nautida muusikat, kunsti ja tähendusrikkaid hetki nii iseenda kui loodusega. 

3. 2.-9. augustil saad nautida juba köigile saarlastele kalliks kujunenud Kuressaare merepäevi. Naudi regatti, töötube, kontserte, tivolit ja otse loomulikult meie laata. Igav sul ei hakka!

Kas Kuressaares on köik nähtud ja nüüd ei tea enam, kuhu minna?

Tee seda köike üks kord veel või mine linnast hoopis välja.

Saaremaa loomaaed

Avati vaid kaks aastat tagasi, aga on kujunenud juba paljude saarlaste lemmikuks. Leida võid sealt nii armsaid ja koduseid kui ka eksootilisemaid elanikke: kapibaara, eesel, habeagaam ja veel paljugi muid liike!

Asva viikingikülas

Adrenaliini pakkuv seikluspark, imearmas loomapark ja linnus. Proovile saad panna end nii oma ronimis- ja turnimisoskustes kui ka vibu- ja kirveviskes.

Pidula forellis

Saad püüda otse loomulikult kala nagu öigele saarlasele omane ning kosutada end mönusas saunas, kuid samuti saad panna end koos söpradega proovile paintball’is ja muudes mängudes. Muidugi vöid ka laenutada paadi vöi kanuu ning teha nendega tiigile üks väike tiir peale.

Tahaks süüa vahelduseks kuskil väljas?

Siin on paar soovitust: 

1. Söida Salme suunas ning naudi Salme Saia kvaliteetseid ja imemaitsvaid saiakesi tassi kohvi või tee kõrvale. Atmosfäär on seal nii mõnus, et vöid sinna jääda kasvöi mitmeks tunniks istuma.

2. Oled tänavatoiduinimene? Muhu toidutänavalt leiad endale söögipoolist ilmtingimata! Valikut on seal pitsadest burritode ja burgeriteni ning üks on maitsam kui teine. Sooja ilmaga on see perfektne koht, kus hetkeks maha istuda ning nautida elu ilu ja võlu.

3. Tahad midagi fancy’mat? Otse Kuressaare kesklinnas asuv hubane ja ödus Restoran Vinoteek Prelude on selleks täpselt sobilik. Toidumenüüst vöid leida nii austreid kui ka hörgutavaid liharoogasid. Ka veinivalik on seal suur ja pönev.

Categories
Arvamus

Eurovisioon räägib rohkem geopoliitikast kui helistikest

„Eurovisioon peaks inimesi tänu ühistele väärtustele ühendama, mitte neid poliitika tõttu lõhestama,“ ütles lauluvõistluse tegevjuht Martin Österdahl Billboardile. 1956. aastal peale sõdu Euroopa riikide ühistegevuste rõhutamiseks loodud ja seitsme riigiga alustanud Eurovisiooni lauluvõistlus on end alati reklaaminud kui apoliitilist ja täielikult neutraalset üritust, kuid tegelikkus näitab tihti vastupidist. EBU (European Broadcasting Union) seadused keelavad ilmselgete poliitiliste sõnumitega laulude võistlusele esitamise ja nende levitamise. Teatud riikidele on just poliitiliste mõjutuste tõttu pandud peale piiranguid, tehtud trahve või on neid lausa võistluselt diskvalifitseeritud. Naaberriigid või riikide grupid, kellel on ühine minevik, annavad üksteisele tavade kohaselt alati palju punkte. Riik, kus on parajasti käimas sõjaline tegevus, saab tihti tänu rahva kaastundele palju rohkem punkte, kui nende võistluslugu tegelikult vääriks. Olgu poliitika mõju võistluse korraldajatele oluline või mitte, olemas ta on. Isiklikult olen veendunud, et poliitika mõjuvõim lauluvõistlusele kasvab iga aastaga ning selle vähendamiseks peaks kindlasti midagi ette võtma, kuid võistluse formaadi tõttu oleks see üpriski keeruline.  

Aastal 2019 sai Island 5000 euro suuruse trahvi, kuna nende esindajad hoidsid green room’is ülal Palestiina lippu. Aastal 2021 ei suutnud Valgevene saata võistlusele laulu, millest EBU eksperdid ei oleks peidetud poliitilisi sõnumeid leidnud ning rohkem nad lauluvõistlusel osaleda proovinud ei ole. Liibanon sai aastal 2005 kolmeaastase osalemiskeelu, kuna Liibanonis ei tohi näidata Iisraeli päritolu sisu, seega oli neil plaan Iisraeli esitust mitte näidata, kuid ka see käib EBU reeglite vastu. Kõik otsused tunduvad EBU seaduste kohaselt loogilised, kuid siiski on läbi lastud ka palju justkui positiivseid poliitilisi sõnumeid, mis ei tundu selles valguses õiglane. 90ndatel olid vägagi levinud ja populaarsed Euroopa taasühinemise sõnumid, näiteks 1990 võitja Itaalia (lugu „Insieme: 1992” sõnades „Unite, unite Europe”) ning 1997 võitja Ühendkuningriik (lugu „Love shine a light”, mille sõnad räägivad õdedest ja vendadest ning kuidas me tuleme kokku, teeme kõike üheskoos ja igaühes süttib armastus). Ukraina võidulugu aastal 2016 (Jamala „1944”) loeti EBU poolt ajalooliseks, mitte poliitiliseks, kuigi loos oli arusaadavalt vihjatud ka aktuaalsetele sündmustele nagu Krimmi okupeerimine. Kui hakata poliitilisi sõnumeid piirama ja keelama, siis tuleks seda teha kõigi poliitiliste sõnumitega, mitte toetuda sellele, kas EBU eksperdid loevad selle positiivseks või negatiivseks sõnumiks.  

Konkursi lõpptulemus põhineb publiku ja riikide žüriide häältel ning paljudel juhtudel on ka need punktid kallutatud. Näiteks annavad Küpros ja Kreeka tavaliselt üksteisele ohtralt punkte, nagu ka endised Jugoslaavia riigid ja Skandinaavia riigid. Igal aastal kuulen ema teleri ees ütlemas: „Noh, siit tulevad Läti punktid, nüüd saab Eesti kindlasti midagi.“ Sellist nö sõbralikku kallutust oleks tänu võistluse formaadile väga raske ära hoida, kuid vahepeal on see lihtsalt ebaaus ja pisut nõme. Kõige lihtsam olekski võib-olla ära jätta iga riigi esindamine, vaid teha lihtsalt üleeuroopaline lauluvõistlus, kuid sellega kaoks ka Eurovisiooni algne mõte ühendada Euroopa riike läbi hea muusika.   

Mind isiklikult häirib aga kõige rohkem see, et riik, kus on parajasti käimas sõjaline tegevus, saab alati tänu rahva kaastundele palju rohkem punkte, kui nende võistluslugu tegelikult vääriks. 1993. aastal ei lubatud Jugoslaavial võistlusel osaleda tema agressioonide pärast Bosnias ja Hertsegoviinas ning Bosnia ja Hertsegoviina võistluslugudel läks aastatel 1993–1995 oluliselt paremini kui varem, kuid peale pingete lõppemist halvenesid tulemused taas. Venemaa oli 2016. aastal kindel rahva lemmik, kuid ei saanud võita, kuna riigil olid poliitilised pinged Ukrainaga ning seetõttu võitiski konkursi hoopis Ukraina. 2017. aastal toimus võistlus Ukrainas, kuid Venemaa valitud esindajal keelati Ukrainasse siseneda, sest oli teinud kontserdi värskelt vallutatud Krimmis. Pakuti võimalust esineda videopildi teel, kuid Venemaa otsustas hoopis üldse mitte osa võtta. 2022. aastal keelas EBU Venemaal võistlusest osa võtta Ukraina ründamise pärast ning tol aastal võitis Ukraina võistluse ülekaalukalt (umbes 2/3 rahvahäältest). Mitmed artistid teistest riikidest (nt Island, Saksamaa) olid kleepinud Ukraina lipud oma muusikainstrumentidele ning paljud muud õhtu jooksul näidatud tähtsad isikud kandsid rinnas Ukraina lipuvärvides paela. Hoolimata Ukraina võidust toimus 2023. aasta lauluvõistlus Inglismaal Liverpoolis, kuna Ukrainas toimus endiselt sõda. Olukord ei ole ka käesolevaks aastaks muutunud ning Venemaa osalemiskeeld kehtib endiselt. See ei takista neid aga kasutamast lauluvõistlust inimeste manipuleerimiseks. 2022. aastal peale Ukraina esindaja Kalush Orchestra võitu looga „Stefania” kuulutasid venelaste meediaväljaanded, et võitis hoopis Ühendkuningriiki esindanud Sam Ryder oma lauluga „SPACE MAN”. 2023. aasta lauluvõistluse finaali ajal, umbes kümme minutit enne Ukraina linnast Ternopilist pärit TVORCHI duo liikmete lavaleastumist, ründasid venelased nende kodulinna. Mehed kuulsid kohutavaid uudiseid vahetult enne oma esitust ning tõenäoliselt oligi Venemaa plaan nad endast välja ajada ja rikkuda ära nende võimalus lauluvõistlusel midagi saavutada, kuid Ukraina lugu „Heart of Steel” lõpetas kõrgel kuuendal kohal. 

Paljude Eurovisiooni fännide seas on tekitanud pahameelt asjaolu, et Iisraeli ei ole lauluvõistluselt eemaldatud ning EBU vaatab justkui mööda nende tulisest konfliktist Palestiinaga. 2024. aasta Eurovisioonil plahvatas mitu skandaali, kus erinevad meediaväljaanded ning konkurendid Iisraeli esindajale Edan Golanile halvustavaid märkusi tegid. Tema lugu „Hurricane” saavutas 5. koha ning hoolimata negatiivsest vastukajast osaleb Iisrael ka tänavu looga „New Day Will Rise”, mille lauluridade vahelt on võimalik leida poliitilisi sõnumeid. Kuigi Iisraeli ja Palestiina elanike vahel on pingeid juba ammu-ammu, loetakse agressoriks Iisraeli ja kannatanuks Palestiinat. Otsides erinevusi Venemaa ja Ukraina konfliktiga, on Palestiina kui ohvri lippude ja sümboolika näitamine Eurovisioonil keelatud. 

Ma ei tauni sõjaliselt agressiivsete riikide eemaldamist võistluselt absoluutselt, kuna Eurovisioon on siiski rõõmus sündmus ning sõdida riigiga, kellega samal ajal pidutsed ja tähistad ühtset Euroopat, käitudes, nagu kõik oleks justkui parimas korras, ei ole moraalne. Siiski on suure Eurovisiooni fännina tunne, et 2022. aasta võistlus läks pisut raisku, kuna 24. veebruaril, mil Venemaa alustas sõjategevust Ukrainas, selgus ka lauluvõistluse võitja. Kogu selle aasta Eurovisioon tundus justkui kaastundeüritus Ukrainale, et näidata, et Euroopa on Ukrainale alati tugev tagala ja tugi. Osa minust mõistab, miks see nii läks, kuid osa minust on ka väga pettunud, sest tänu sellele jäid paljud muusikaliselt kõrgemal tasemel laulud võistluses täiesti kahe silma vahele. Kui oleks võistluselt eemaldatud lisaks Venemaale ka Ukraina, oleksid tulemused põhinenud palju rohkem muusikal, kuid mingil määral oleks see olnud ebaaus ukrainlaste vastu. 

Kokkuvõtteks võin öelda, et Eurovisioon ei ole kindlasti nii apoliitiline kui korraldajad väidavad või endale tunnistada tahavad ning tulihingelise fännina arvan, et selle vastu tuleks midagi ette võtta. Kahjuks napib aga ideid, mida päriselt teha, et saaks võistluselt poliitika välja jätta nii, et tehtu oleks kõigile osapooltele sobiv. Naaberriikidel ei saa ära keelata üksteisele punktide andmist, sest keegi ei saa tõestada, et punktid ei läinud naaberriigile sellepärast, et neil oligi hea laul. Rahval ei saa keelata sõjalises konfliktis ohvrirollis olevate riikide poolt hääletamist, see ei oleks kellegi vastu aus. Paljud Eurovisiooni fännid on juba aastaid nördinud poliitiliste mõjutuste tõttu, kuid vastumürki sellele ei ole veel leitud.

Categories
Arvamus

Kuidas mõjutab sotsiaalmeedia vaimset tervist ja kas selle mõju on enamasti positiivne või negatiivne?

Foto: Max Cavallari

Instagrami meeldimiste arvu piiramise eesmärk on vähendada sotsiaalseid võrdlusi ja negatiivseid tundeid. See on samm õiges suunas, kuid ma arvan, et see ei lahenda probleemide algpõhjust. Kuigi on tore, et Instagram püüab vältida liigset keskendumist sellele, mitu meeldimist postitus saab, ei suuda see täielikult vältida vaimse heaolu kahjustamist. Kui Instagram piirab meeldimiste nähtavust, võivad inimesed ikka kogeda sotsiaalset võrdlust ja otsida tähelepanu oma postituste kaudu. Lõppkokkuvõttes on küsimus mitte ainult meeldimistes, vaid ka selles, kuidas sotsiaalmeedia meie elu ja suhted kujundab. Olen nõus, et sotsiaalmeedia pakub platvormi, kus inimesed saavad end väljendada, aga samal ajal ei ole lihtne lihtsalt meeldimiste piiramise lahendus. Ühiskond peaks tegema rohkem, et muuta meie arusaamu sotsiaalmeediast ja õpetada inimesi mitte andma sellele liiga suurt rolli oma elus.  

Psühholoog Jacqueline Sperling on öelnud, et kuigi Instagrami muudetus on samm õiges suunas, ei kõrvalda see täielikult sotsiaalmeedia negatiivseid mõjusid. Ta selgitab, et sotsiaalmeedia kasutajate tagasitulek on seotud ettearvamatuse ja ootusega – nagu mängides slotimasinat. See on täiesti tõsi, sest paljud inimesed loodavad saada positiivset tagasisidet. Meeldimised ja kommentaarid pakuvad ajutist rahulolu ja enesehinnangu tõusu, kuid see ei kesta kaua. Mina olen sellega täiesti nõus. Tegelikult toimib sotsiaalmeedia tihti nagu sõltuvust tekitav keskkond. Ootused, et iga postitus toob kaasa positiivseid kommentaare ja meeldimisi võivad muuta inimesed enesekehtestamise ja õnne leidmise osas õnnetuks. Me ootame pidevat kinnitust, mis ei pruugi lõppeda mitte Instagrami muudatusega.  

Uuringud on näidanud, et sotsiaalmeedia kasutamine võib tõepoolest mõjutada vaimset tervist, põhjustades ärevust, depressiooni ja isegi unehäireid. 2018. aastal läbi viidud Briti uuring leidis, et sotsiaalmeedia kasutamine on seotud halbade õpitulemustega, mälukaotusega ja isegi depressiooniga. Kui inimesed veedavad liiga palju aega internetis, hakkavad nad võrdlema oma elu teiste omaga, sest nende elu ei ole piisavalt väärtuslik või täiuslik. Selline enesevõrdlus võib viia enesekriitika ja rahulolematuseni. Minu arvates on see väga tõsine probleem, mida me ei tohiks alahinnata. Kui inimene pidevalt jälgib teiste elu ja võrdleb seda enda omaga, võib see viia isegi depressioonini. Ükskõik kui palju me seda eitame, mõjutab sotsiaalmeedia meie enesehinnangut ja rahulolu eluga. Mida rohkem sotsiaalmeediat kasutada, seda enam tõuseb ka stressitase, kuna iga uus postitus, foto või kommentaar toob kaasa ootused ja surve, mida inimene peab rahuldama. See toob kaasa ärevuse ja isegi füüsilisi sümptomeid nagu peavalud, lihaspinged ja iiveldus. Seetõttu on oluline mõista, et sotsiaalmeedia ei ole vaid platvorm jagamiseks – see on platvorm, mis mõjutab meid palju rohkem, kui me tihti mõtleme.  

Professor Katrin Tiidenberg räägib sotsiaalmeedia positiivsetest külgedest, nagu kuuluvuse tunne ja toetus, mida sotsiaalmeedia võib pakkuda, eriti emotsionaalses toetusgrupis. Minu arvates on see üks kõige paremaid külgi sotsiaalmeedias. Sotsiaalmeedia võib tõepoolest pakkuda tuge ja toetust, eriti neile, kes vajavad emotsionaalset tuge või otsivad sarnaste kogemustega inimesi. Näiteks on palju gruppe, kus inimesed jagavad oma kogemusi vaimse tervise küsimustes ja see võib aidata inimestel tunda, et nad pole oma muredega üksi. See on kindlasti positiivne külg, mida sotsiaalmeedia toob, aga samas tuleb meeles pidada, et see ei saa asendada päris elu ühendust ja tuge. Me ei tohiks unustada, et tegelikkuses on meil ka inimesi meie ümber, kellega saab rääkida ja jagada oma tundeid. 

Kuid see ei muuda fakti, et sotsiaalmeedia võib samuti põhjustada vaimse tervise probleeme, kui seda kasutatakse liialt ja teadmatult. Tasakaalu leidmine on kindlasti oluline, sest  inimesed peavad mõistma oma sotsiaalmeediakasutuse mõjusid oma vaimsele ja füüsilisele heaolule. Usun, et kui me oskaksime sotsiaalmeediat kasutada teadlikult ja positiivselt, võiksime nautida selle eeliseid ilma, et see kahjustaks meie vaimset tervist. 

Lõppkokkuvõttes arvan, et Instagrami meeldimiste arvu piiramise samm on õige algus, kuid see ei ole täielik lahendus. Sotsiaalmeedia mõju vaimsele tervisele on keeruline ja sõltub palju sellest, kuidas ja kui palju seda kasutatakse. Me ei saa eeldada, et sotsiaalmeedia platvormid suudavad lahendada vaimse tervise probleeme, sest probleemid on sageli sügavamal ja seotud inimeste isikliku enesehinnangu ja sõltuvusega sotsiaalmeediast. Seetõttu on oluline leida tasakaal ja teadvustada, kuidas sotsiaalmeedia meie vaimset tervist mõjutab. Meie ülesanne on õppida kasutama sotsiaalmeediat teadlikult ja tervislikult ning mitte lasta end sellel kontrollida. Minu arvates on oluline, et me ei laseks sotsiaalmeedial mõjutada meie väärtushinnanguid ja enesehinnangut. Sotsiaalmeedia ei tohiks olla meie elu keskpunkt, vaid vahend, mida saab kasutada positiivselt ja teadlikult. 

Kasutatud allikad:

Categories
Arvamus

Sveta Grigorjeva „Gargantua“

Foto: Piret Tänav

Me peame rääkima Sveta Grigorjevast ja tema uuest lavastusest „Gargantua“. Kui juba meie president ütleb, et tema ei karda Sveta Grigorjevat, siis peab julgema julgeda.

Piret Tänav

Sveta Grigorjeval on olnud väga rammus ja loominguline aeg. Üle-eelmisel aastal ilmus tal luulekogu „Frankenstein“, mille eest anti talle Jaan Krossi kirjandusauhind, ning eelmisel aastal tuli välja etendus „SÜTITAJAD“.

Sel aastal pälvis ta tähelepanu kriitikakogumikuga „Kliitor on anarhist“, mis pälvis Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhinna esseistika kategoorias.

Eesti raamatu aasta puhul otsustas Viru keskus Tallinnas kasutada oma kevadises reklaamikampaanias noori eesti kirjanikke, sealhulgas Sveta Grigorjevat, kirjeldades neid kui ühtaegu tõsielu laulikke ja ajastu lühikroonikuid.

Aga nüüd tagasi „Gargantua“ juurde. Nimitegelane on elunautleja ja teisitimõtleja, kelle tegevus käivitab korraga nii kaose kui ka pinge. Etendus seob barokki, karnevali, tänapäevast sotsiaalkriitikat ning tähelepanuühiskonna pahesid; käsitlemata ei jää ka solvumiskultuur ega naiste võimatu võimalus saada Nobeli preemiat. Tempo võetakse üles kohe alguses ja hoitakse lõpuni, kuni publik aplodeerib.

Tegu on väga füüsilise teatriga, kus tants ja tagaajamine käivad nii kehade kui ka sõnade ümber. Lõhutakse ka neljandat seina ning näitlejad maanduvad otse publikus. See peaks kindlasti sobima kaasava teatri suurtele ja väikestele sõpradele – vabalt võib jääda mõnusalt kohmetuks.

Kui viimasel ajal on palju kurdetud selle üle, et vaatajad segavad oma telefonide kasutamisega teatrisaalis tõelise kultuurielamuse saamist, kas helenduvat ekraani libistades või suisa sõnumeid sosistades, siis Sveta Grigorjeva palus ise keset etendust vaatajad filmida etendust, seda jagada ning võimalusel hakata teda Instagramis vms jälgima (@kullanupp) – nii jõuab info heast asjast ikka kõikjale. Seda tõepoolest jõudsalt ka tehti.

Parafraseerides Suurbritannia peaministrit Winston Churchilli, kes lubas oma rahvale Teise maailmasõja ajal karmi otsekohesusega vaid verd, higi ja pisaraid, pakub see etendus samuti kõiki kolme – kuid need ei muserda, vaid ärgitavad mõttetööd ning julgustavad elule „jah“ ütlema.

VAT teatri „Gargantua“

  • Autor ja lavastaja Sveta Grigorjeva
  • Dramaturg Kerli Ever
  • Lavakunstnik Mara Kirchberg
  • Kostüümikunstnik Lisette Sivard
  • Valguskunstnik Rommi Ruttas
  • Helilooja Martin Kirsiste
  • Laval: Sveta Grigorjeva, Tanel Saar, Hanna Maria Saar, Johhan
  • Rosenberg, Arolin Raudva, Sirelyn Rääk
Categories
Arvamus

KAROVISIOONI LAULUVÕISTLUS

Maikuu on tuntud ka kui lehekuu, mahlakuu ja külvikuu, kuid kõige rohkem on see siiski Eurovisiooni-kuu. Tänavu toimub lauluvõistlus Šveitsis, Baselis, kus 13. ja 15. mai õhtupoolikutel selguvad 17. mai finaalvõistlusel osalevad riigid. Eurofännide jaoks algab kogu trall pihta juba palju varem kui euronädalal. Lisaks iga riigi eelvoorudele hoitakse silmi peal lauluvõistluse proovidel ja läbimängudel. 

Kulminatsiooniks on võimalik valmistuda kuulates võistluslugusid, millest olen peale põhjalikke kaalutlusi koostanud TOP 20 nimekirja, proovides arvesse võtta nii enda arvamust, kihlveokontoreid ning üldist tõenäosust võitmiseks. Edetabel muutub kindlasti veel peale esituste nägemist ning tõenäoliselt ei saagi kunagi päris lõplikult valmis.

  1. Rootsi – KAJ – „Bara bada bastu”

Tahaksin väga teada, mida need soome saunapoisid siia laulu sisse pannud on … kahtlaselt hea tuju tekitab inimestele. Ma muidu rootsi keelt ei räägi, aga selle laulu iga silp on selge nagu seebivesi. „Bara bada bastu” on naljakas, aga ka musikaalselt hea ning meeldejääv. Melodifestivaleni lavashow oli maitsekas ja tasakaalukas, ootan Eurovissoonile sama. 

Rootslased on võitnud küll palju ja käesoleval sajandil ka päris tihti ning kuigi seepärast ma Rootsile karikat anda ei sooviks, siis KAJ poisid väärivad seda sajaga.

  1. Holland – Claude „C’est La Vie”

Kui poleks Rootsit, oleksin sajaga selle laulu poolt. Selles on midagi nii erilist, just loo ülesehituse poole pealt. Refrään on kaasahaarav ning jääb kummitama, kuid ei ole tüütu. Lisapunktid ilusa muusikavideo eest.

  1. Prantsusmaa – Louane „Maman”

Mulle pole vist päris ammu ükski prantslaste lugu nii palju meeldinud. Armas lauljatar, kes laulab live’is kõik noodid väga hästi ära.

  1. Austria – JJ „Wasted Love” 

Ta oskab laulda, selles pole kahtlustki. Siiski on tunda eelmise aasta Šveitsi võiduloo hõngu. Lugu on võimas, aga lõpuosa läheb minu jaoks kuidagi käest ära, toimub liiga palju asju korraga. Tegemist on aga suure favoriidiga.

  1.  Soome – Erika Vikman „Ich komme”

EBU suur nuhtlus isiklikult, tõeline kuninganna. See laul jääb pähe kinni ja sõnad kiiresti meelde. Tõotab tulla üks põnevamaid esitusi, mida paljud eurofännid pingsalt juba ootavad. Mul on hea meel, et „Bara bada bastu” poisid Rootsi eelvooru võistlema läksid, sest tänu sellele saab Erika Soomet esindama minna. Selline duell juba kohalikus eelvoorus oleks nii mõnegi fänni närvikava üsna korralikult rikkunud. 

  1. Belgia – Red Sebastian „Strobe Lights” 

See Sebastian on tõesti red, uskuge mind, avage see muusikavideo. Tegemist on üsna klassikalise Eurolooga, millest on lihtsalt üks veidi metsik DJ remix tehtud. Kuigi mina isiklikult seda lugu nii kõrgelt ei hindaks, on selles midagi, mis on paljud eurofännid täiesti ära võlunud.

  1. Eesti – Tommy Cash „Espresso Macchiato” 

Eesti serve’ib (kohvi). Tommy läks meilt sellise enesekindlusega, et võidab Eurovisiooni ja tõmbas ka paljud eestlased selle mõtteviisiga kaasa. Kes ennast igapäevaselt toimuvaga kursis ei hoia, võib saada 17. mail suure pettumuse osaliseks, aga loodetavasti Tommy TOP 10 hulka ikka jõuab. Finaalikoht on meil sajaprotsendiliselt käes.

  1. Tšehhi – Adonxs „Kiss Kiss Goodbye”

Väga sügava tähendusega lugu, mida muusikavideo hästi peegeldab. Mind häirib ainult see, kui hype ja disko dance break selle emotsionaalsuse vahel on, oleks võinud veidi tagasi tõmmata. 

  1. Šveits – Zoë Më „Voyage”

Mulle meeldib, et sellel lool on iseloomu ning tekitab rohkem emotsioone kui keskmine Eurovisiooni tümps või ballaad. Loodan laval näha mingisugust voolavat ja väänlevat koreograafiat.

  1. San Marino – Gabry Ponte „Tutta l’Italia” 

Ma imestan, et täpselt samasugust laulu juba olemas ei ole, paneksin isiklikult oma edetabelis selle laulu veel kõrgemale. Heatujulaul ja itaallastele kindlasti väga meeldib.

  1. Küpros – Theo Evan „Shh” 

Sellel laulul pole midagi viga, aga midagi suursugust ka kõrvu ei kostu, siiski paljudele see meeldib. Mul on suuremaid küsimusi selle muusikavideo kohta: EDM x “Squid Game” x „Düün”?

  1. Ühendkuningriik – Remember Monday „What the Hell Just Happened?”

Tüdrukud lähevad TikToki rahvale hästi peale ning on osanud oma loo maha müüa. Salmid on head, refrään ei istu mulle kohe üldse. Aga palju õnne, britid, teil õnnestus mitte täielikult ebaõnnestuda, hakkate vist asja käppa saama!

  1. Malta – Miriana Conte „Serving”

Kardan, et Miranat ootab isegi madalam koht, Maltal on sellega veidi ajalugu, et enne võistlust pälvib lugu palju tunnustusi ja lootused on suured, aga maikuuks on Malta täiesti unustatud ning lõpptulemus on üsna nadi. Arvan, et selle laulu ja etteaste mudel tehti Netta „Toy”-ga ära aastal 2018 ning seal see ka aegus.

  1. Ukraina – Ziferblat „Bird of Pray”

Nunnu kooslus, armas lugu. Pole võimalik, et ukrainlased väga madala koha saaksid.

  1. Itaalia – Lucio Corsi „Volevo essere un duro”

Käesoleva aasta Eurovisioonil on kolm Itaaliat: Itaalia ise, San Marino ja Eesti. Itaalia enda lugu on neist kõigist kolmest aga kõige igavam. Nende õnneks on sel aastal kuhjaga halbu laule.

  1. Saksamaa – Abor & Tynna „Baller”

Minu jaoks on „Baller” catchy ja eristub. Meeldiv üllatus, aga kuna inimesed juba vaatavad Saksamaa peale automaatselt pettunud pilguga, siis ilmselt lõpetab see laul siiski finaali edetabeli lõpus.

  1. Hispaania – Melody „Esa Diva”

See on tõesti diva … minu meelest on see laul üsna tähelepanuta jäetud. Meeldib, kuidas Hispaaniat esindab alati kas meeletult kurb mees ballaadiga või hullult girlboss naine pisikeses trikoos hiiglasliku juuksepahmakaga.

  1. Island – Væb „Róa” 

Kas ikooniline Iirimaa Jedward kolis Islandile ja jäi 15 aastat nooremaks? Väga lõbus lugu pärimuslike elementidega.

  1. Taani – Sissal „Hallucination” 

Keskmine Eurovisiooni girlboss laul, mis sajaga väärib oma kohalolu siin tabelis. 

  1. Leedu – Katarsis „Tavo akys” 

Ma ei teadnud, et Karl Killing leedu keelt räägib. 

Tänavune Eurovisioon on päris kirju, lisaks minu TOP 20 tabelis leiduvatele lugudele on värvikaid tegelasi veel. Norrakad tantsivad porilombis, Poola tädil lööb Ida-Euroopa vihane veri välja, Luksemburg vajab peale pikka pausi Eurovisioonist veel veidi soojendust, Aserbaidžaani Mamagama laulu ajal võib tõesti magama jääda, Horvaatia lugu ei ole „tasty tasty yum yum tasty” nagu laulja ise väidab ja Iirimaast ei hakka ma rääkimagi. 

Categories
Kogemus

Rahvusvaheline Mudel-Euroopa Parlament ehk mis, kes ja kus?

Rahvusvaheline Mudel-Euroopa Parlament koosneb Euroopa Liidu liikmesriikidest, kandidaatriikidest ning külalisriikidest. Enda eesmärgiks on nad pannud, teadvustada noori Euroopa lõimumisest ja koostööst ning arendada õpilaste arusaamist levinud probleemidest, andes neile teadmisi EL institutsioonide kohta. Programm arendab poliitilist teadlikkust ja arusaamist Euroopa kultuurilisest mitmekesisusest.

Eelnevast Eesti sisesest MEP-i kogemusest rääkisid Saaremaa Gümnaasiumi õpilased eelmises numbris, kuid mitmed neist said ka edasi rahvusvahelistesse Mudel-Euroopa Parlamentidesse.

Oma kogemustest räägivad Aksel Hartikainen (G3), Kätriin Mägi (G3), Sirelin Ermann (G3), Kätrin Tamira Kanemägi (G2) ja Morten Kosk (G2).

Aksel Hartikainen

Aksel osales iMEPil Ateenas 2024. aasta oktoobris. Kui ta sai teada, et tal on selline võimalus, tundis ta end õnneliku ja uhkena, sest sinna ei pääse igaüks. Korraldus oli Eesti MEPiga sarnane, kuid lisatud oli erinevaid üritusi, näiteks tuurid Kreeka kujude ja iidsete arhitektuuriliste objektide juurde. 

Ateenas veetis ta nädala, mis oli töömahult märksa suurem. Istungid toimusid Kreeka parlamendi hoones ja kestsid kokku kaks päeva, mitte ühe nagu Eestis. Grupid moodustati samamoodi nagu Eesti MEPil. Aksel kuulus Tarbijakaitse komisjoni, mis oli üks tema esimestest valikutest. Ta ei ole isegi kindel, miks just see komisjon, kuid see tundus talle väga põnev. 

Koostöö teistega oli veidi keerulisem, kuna osalejaid oli eri kultuuridest ning suhtlus toimus inglise keeles. Samas leidis ta sealt palju uusi tutvusi ja toredaid inimesi. Arutlusteemad olid nii Eesti kui ka rahvusvahelisel MEPil üsna sarnased, kuid need muutuvad igal aastal. 

Kreeklaste puhul koges ta kultuurišokki – kui miski pidi algama kell 12:00, algas see tegelikult alles kell 12:30. Eestlasena oli tal seda raske taluda, kuid see õpetas teda olema sallivam ja kannatlikum teiste suhtes.

Kätriin Mägi

Kätriin osales Kesk- ja Kagu-Euroopa maade euroregional MEPil Bratislavas 2024. aasta jaanuaris. Enne minekut küsiti osalejatelt, kas neil on võimalik ajaliselt ja finantsiliselt osaleda. Kätriin nõustus osalema, kuigi alguses tundus minek hirmutav ja ta kahtles korduvalt. Tagantjärele on ta aga väga rahul, et siiski läks.

Rahvusvahelisel MEPil tundis ta end vabamalt ja rahulikumalt. Ta ei keskendunud enam ainult heale tööle, vaid ka suhtlemisele ja kogemuse nautimisele. Seekord kuulus ta tehisintellekti (AI) kunstiga seotud delegatsiooni, mis oli ka tema esimene valik. Teema käsitles AI kunsti piiranguid, et inimeste loodud kunst säilitaks oma tähtsuse. 

Koostöö teistega sujus üldiselt hästi, kuigi aruteludes tekkis aeg-ajalt lahkarvamusi. Aktiivsemad grupiliikmed püüdsid leida kompromisse, kuid kõigi vahel üksmeelt ei saavutatud – mõni hääletas lõpuks isegi enda resolutsiooni vastu. Osalejad olid asjalikud ja targad, mis muutis kogemuse positiivseks. Kätriinile meeldis, et kõiki kuulati ega kritiseeritud liigselt. 

Komisjoni juhid tundusid juhirolliks veidi ebapädevad, sest resolutsioonide kirjutamisel olid teised grupiliikmed osavamad. Raskust lisas ka see, et kogu suhtlus ja kirjutamine toimus inglise keeles, mis tegi eneseväljenduse kohati keeruliseks, kuid sellega saadi hakkama. Arutatud teemad erinesid üldiselt Eestis käsitletutest, kuid leidus ka sarnaseid. 

Üllatusena avastas Kätriin, et oli Kesk- ja Kagu-Euroopa maade euroregional MEP-ist arvanud kui rangemast ja keerulisemast ettevõtmisest kui Eesti MEP-ist, kuid tegelikkuses oli vastupidi – paljud osalejad suhtusid kõigesse märksa rahulikumalt. Kogemus õpetas talle, et välismaale minek võib tunduda hirmutav ja keeruline, ent on enamasti seda väärt. Kui sa midagi teha ei taha, ei pea, kuid proovimine on alati kasulik. Inglise keele kasutamine sellises keskkonnas andis talle enesekindlust ja parandas oluliselt keeleoskust. Lõpuks selgus, et paljud algsed mured polnudki tegelikult nii olulised. Seetõttu tasub muretsemise asemel keskenduda hetkele ja tegeleda probleemidega alles siis, kui need päriselt tekivad.

Sirelin Ermann

Sirelin osales WE MEPil (Lääne-Euroopa MEPil) Brüsselis 2025. aasta veebruaris. Varasemalt oli ta osalenud MESA (Mudel-Eesti SA, mis korraldab MEP-e ja sarnaseid üritusi) korraldatud üritustel ning olnud ka rahvusvahelisel MEP-il vabatahtlik. Selle põhjal tehti talle pakkumine osaleda WE MEPil delegaadina, mille ta peale pikka kaalumist vastu võttis.

Kuigi Sirelin oli Brüsselis varem mitu korda käinud, oli see kogemus täiesti teistsugune. Sellises formaadis üritusel osalemine tekitas alati teatud pinget, kuid tema delegatsioon oli imeline – isegi kõige pingelisemad hetked olid meeldivad.

Sirelin töötas LIBE1 komisjonis, mis keskendus kodanikuvabadustele, justiits- ja siseasjadele. Peamine arutlusteema oli kaasavate ja mitmekesiste töökeskkondade loomine. Koostöö sujus suurepäraselt – paljusid oma delegatsioonist tundis ta juba varem WEMEP-ist ning kõik olid sõbralikud, aktiivsed ja seiklushimulised. Alati leidus keegi, kellega suhelda, ning inimesed toetasid üksteist. 

Suurimaks üllatuseks oli Lääne-Euroopa MEPi ja Läänemaade MEPi erinevus nii korralduse kui ka olemuse poolest. Kuigi ülesehitus oli sarnane, olid üritused siiski väga erinevad. Märgatav erinevus oli ka delegaadina ja vabatahtlikuna osalemises – vabatahtlikuna jäi vahepeal aega puhata, kuid delegaadina tuli tihti poole ööni üleval olla.

Iga uus väljakutse on väärtuslik ning igas keskkonnas on võimalik leida uusi sõpru ja tutvusi. Kõikjal saab hakkama, kui sul on positiivne suhtumine ja avatud mõttemaailm. 

Sirelin Ermann
Kätrin Tamira Kanemägi
Foto: MESA arhiiv

Kätrin Tamira osales WE MEPil Brüsselis 2025. aasta veebruaris. Ürituse formaat sarnanes üldiselt Eesti omale, kuid mõningate erinevustega. Näiteks oli faktiküsimuste voor osa üldkogust (GA – General Assembly), mitte ei toimunud eelmisel õhtul nagu Eestis. Lisaks oli seal pressitiim ja pressikonverents, mis Eestis on tavaliselt osa Noorte Riigikogust (NRK), mitte MEP-ist. 

Tamira hinnangul olid Eesti MEP-id muude tegevuste poolest paremini organiseeritud ning erinevalt Belgia WEMEP-ist esines Eestis vähem ajakavaga seotud probleeme. Samuti eelnes Lääne Euroopa MEP-ile rohkem eeltööd – näiteks toimus komisjoniga kohtumine videokõne kaudu, kus osalejad esitasid oma vaatepunkti seoses komisjoni teemaga. 

Paljudele delegaatidele oli üllatav, et komisjonitöö ajal olid tehnilised seadmed, nagu telefonid ja arvutid, täielikult keelatud. Mõnes komisjonis tehti erandeid, kuid Tamira komisjonis seda ei juhtunud. Eestlastele saatis MESA projektijuht eelnevalt nimekirja komisjonidest ja nende teemadest, mille põhjal tuli täita küsitlus oma eelistustega. Selle alusel määrati delegaadid komisjonidesse. 

Tamira osales LIBE2 komisjonis, mis keskendus noorte osalusele ja huvile poliitika vastu. Koostöö sarnanes Eesti MEP-ile – arutelud olid avatud, kuid esines ka paaristööd ja lobitööd. Erinevalt tavapärasest toimus enne WEMEP-i ka videokõne, mis andis võimaluse komisjoniliikmetega varakult tutvuda. 

Tööväliseid ühistegevusi oli õhtuti ajakavas rohkem kui Eesti MEP-il, mis on rahvusvahelistele üritustele omane. Need pakkusid head võimalust suhtlemiseks, kuigi enamasti viibiti ikkagi delegatsiooniti. WEMEP-i teemad ei kattunud ühegi Eesti MEP-i teemaga, kuid mõlemal juhul oli käsitletud Venemaad ja teatud määral ka ebavõrdsust. 

Tamira jaoks oli kõige üllatavam, et peaaegu kõik resolutsioonid võeti vastu, kuigi Eesti MEP-il ei oleks need suure tõenäosusega heaks kiidetud. Eesti delegatsioon jäi igal hääletusel kas erapooletuks või hääletas vastu. Positiivselt üllatas teda aga see, kui soojalt Eesti delegatsioon vastu võeti – seda hoolimata riigi väiksusest ja ka sellest, et Eesti on rahvusvahelises kontekstis kõige idapoolsem osaleja. 

Morten Kosk

Morten osales iMEPil Strasbourgis ja Kehlis 2025. aasta veebruaris. Pakkumise saades tundis ta indu end taas proovile panna ja midagi uut õppida, sest tegemist oli võõra keskkonna ning kompetentsemate osalejatega võrreldes Eesti MEP-idega. Kuna üritus toimus piirilinnas Strasbourgis, kulus palju aega liikumisele Prantsusmaa ja Saksamaa vahel – trammisõite tuli ette rohkelt. 

Sisulises plaanis olid arutelud kvaliteetsemad, kuna kõigil osalejatel oli varasem kogemus ning koostöö sujus paremini. Komisjonidesse jagunemine toimus sarnaselt Eesti MEP-iga, kus osalejad andsid teada oma eelistustest. Morten sattus LIBE/JURI komisjoni, mis tegeles LGBTI õigustega EL-is. See oli tema esimene valik, kuna ta ei olnud selle teemaga varem lähedalt kokku puutunud ja soovis rohkem teada saada. 

Koostöö teiste delegaatidega oli tunduvalt kiirem kui Eesti MEP-il. Tempo oli ilmselt tingitud tugevamast eeltööst ning kõrgemast võimest argumente kaaluda. Inimesed olid meeldivad ja ka komisjoniväliselt leiti võimalusi ühiselt aega veeta. Oma arvamust avaldada oli mugav ning arutelud olid enamasti sisukad. 

Teemad erinesid Eesti MEP-il käsitletavatest ning olid tihtipeale spetsiifilisemad. Oli mitu LIBE komisjoni, kuid kõik keskendusid erinevate õigusruumide vahelistest probleemidest tingitud muredele, nagu LGBTI õigused, välispoliitika ja põhiseaduslik kooskõla. 

Mortenit üllatasid eelkõige osade delegaatide sügavad teadmised ELi mehhanismidest. Oli osalejaid, kes olid teinud väga põhjalikku eeltööd ja mõelnud läbi prominentsed ELi protsessid. Samas tõdes ta, et üldiselt jäi delegaatidel plenaaristungitel vajaka kiirest loovast analüüsist ja argumenteerimisoskusest.

Tihti võeti sõna ainult enda jaoks põhjalikult ettevalmistatud teemadel. Samuti kummitas plenaaristungeid ChatGPT vaim – paljud kõned ja küsimused olid vähemalt osaliselt selle abil loodud või inspireeritud

Morten Kosk

Teiseks üllatas teda erinevate kultuuride sujuv koostöö. Kuigi ilmnes lahkhelisid, näiteks Türgi ja Küprose delegaatide vahel, ei tajunud ta suuremaid barjääre inimeste vahel. Sotsialiseerumine ja koostöö sujusid loomulikult. Ta rõhutas, et seda ei tohiks võtta iseenesestmõistetavalt, sest rahvusvahelistes projektides ei pruugi selline ühtsus alati tekkida.