Categories
Arvamus

Keelesõber – väike vestlus, suur mõju

Igapäevaselt eesti keeles suheldes ei pruugi me alati mõista, kui keeruline võib see olla nende jaoks, kelle emakeel on mõni muu keel. Just selleks, et neid keeleõppijaid toetada, on loodud mitmeid programme – nende seas ka Keelesõbra programm.

Keelesõber toob kokku keeleõppijad ja vabatahtlikud mentorid, pakkudes võimalust harjutada eesti keelt loomulikes, sõbralikes vestlustes – just nii, nagu seda igapäevaelus räägitakse. Programm toimub igal aastal 14. veebruarist 14. maini.

Programm sai alguse 2020. aasta kevadel, kui koroonapiirangute tõttu jäi paljudel keeleõppijatel ära võimalus eesti keelt päriselus harjutada. Tänaseks on Keelesõber kasvanud üle-eestiliseks ettevõtmiseks – kuue aasta jooksul on programmis osalenud juba 7364 inimest. 2025. aastal lõi kaasa 1999 inimest, nende seas 981 vabatahtlikku mentorit ja 1018 keeleõppijat.

Üks neist osalejatest on Natalja, kes leidis programmi Facebooki kaudu ja otsustas kohe liituda: „Olin juba ammu oodanud uue hooaja algust. Tahtsin arendada oma suhtlemisoskust ja kohtuda uute inimestega. Minu keelesõber Karl oli väga sõbralik ja rahulik noormees, kellega oli lihtne rääkida. Projekt jättis väga positiivse mulje – osaleksin kindlasti uuesti!“

Teise osaleja, Tatjana lugu on hea näide sellest, kui suur on vahe klassiruumis õpitu ja päriselus suhtlemise vahel: „Lõpetasin hiljuti eesti keele kursuse, aga tundsin, et mul jäi puudu just praktilisest suhtlusest. Töötan lasteaias, kus räägin küll eesti keeles, aga väga lihtsate sõnadega. Kui kuulsin Keelesõbra programmist, tundus see täpselt õige – tasuta, veebis ja sobival ajal vestelda.“

Esialgu üllatas Tatjanat see, et tema keelesõbraks sai gümnaasiumiõpilane.

Kartsin vanusevahet, aga tegelikult oli erinevate põlvkondade vestlus väga huvitav. Minu keelesõber Liisbeth oli kannatlik, sõbralik ja tõeliselt hea suhtleja.

Tatjana

Mentorina osalenud Liisbeth sai samuti väärtusliku kogemuse: „Kuulsin programmist kooli kaudu ja tahtsin teha midagi head. Alguses tundus veidi hirmutav – kas oskan piisavalt selgelt rääkida ja kas tekib hea kontakt? Aga mul oli väga vedanud! Meie vestlused olid toredad ja aitasid ka mul endal eesti keele eksamiks valmistuda. Oli huvitav rääkida inimesega, kelle elu ja vaated on nii erinevad.“

Keelesõbra programm näitab, et eesti keele õppimine võib olla soe, toetav ja inspireeriv kogemus. Üks lihtne videokõne nädalas võib palju muuta – nii õppija kui ka mentori jaoks. Mõlemad arenevad, õpivad ja avastavad midagi uut.

Loe rohkem: https://integratsioon.ee/keelesober

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga