Mure

Metsa alt tuleb välja šokeerivaid leide

Saaremaa Gümnaasiumi õpilased ja mõned õpetajad võtsid osa maailmakoristuspäevast, mille käigus leiti metsast palju esemeid, mille koht ei ole kindlasti seal. Projekti käigus koristati nii Kuressaare terviseparki, K-Rauta-tagust metsatukka kui ka Kudjape terviserada. Suuresti vedas ilmaga ja vahelduseks koolipingis istumisele nautisid õpilased metsas olemist ning ümbruskonna puhastamist.

Helis Luks oli nõus osalema kohe, kui märkas üleskutset Stuudiumis. Hiljem selgus, et mentor oli muutnud klassi jaoks osalemise tunniteemaks – seega polnud mitte kellelgi võimalust jääda klassiruumi! „Rohelise kooli eestvedajana oli mul süda soe nähes, et kokku oli meid ligi sada,“ ütles ta.

Kõik osalejad kinnitavad, et see, mida nad metsa alt leidsid, oli uskumatult üllatav. Kudjapel ootas neid ees tohutu prügimägi. Leidus tavapärasemaid asju, nagu klaasid, nõud ja ämbrid. Aga metsa alla on visatud ka telefone, arvuti- ja autoosi? Leidus häirivalt palju tehnikat ja prügi, mille oleks saanud kerge vaevaga kõrval olevale prügimäele toimetada. Kelly Ilvesti jaoks olid kõige huvitavamad leiud terved vankrid ja veidi katkisemad aiakärud. Ta lisab, et üritus oli tema jaoks silmiavav ja mitte keegi ei osanud arvata, et metsa all leidub isegi telekaid.

Kokku sai kogutud 840 kg segajäätmeid ja 140 kg metalli. Tundub suur number, aga metsa jäi ikka veel hullumeelselt rohkem prügi kui see, mida meie käed kanda jõudsid.

Annabel Metsalu

Lisaks looduse puhastamisele oli prügi vedamine ka korralik jõutrenn. Annabel Metsalu kirjeldab, et kuna igasugune kola paiknes terviserajast natuke kaugemal ja oli hirmraske, muutis see tassimise omajagu vaevaliseks. Kokku sai kogutud 840 kg segajäätmeid ja 140 kg metalli. „Tundub suur number, aga metsa jäi ikka veel hullumeelselt rohkem prügi kui see, mida meie käed kanda jõudsid,“ kurdab Annabel.

Neiud kinnitavad, et üritus oli vajalik, kuna see probleem, mida nad nägid, vajab kiiret parandamist. Annabel kutsub üles koole rohkem suunama õpilasi oma kodukohta korras hoidma, kuna siis on kõigil puhtas keskkonnas hea olla. Helis kinnitab, et tulevikus on ta kindlasti valmis teistega koos järgmisele koristamistiirule minema. „Võib-olla näeb siis kalmistu läheduses olev mets ka lõpuks puhtamaid päevi,“ jääb õhku lootus edaspidiseks.