Eelmisel õppeaastal lõpetas Saaremaa Gümnaasiumi esimene lend, 140 õpilasest, kellest 66 jätkasid ka sel õppeaastal õpinguid ja lausa 58 jätkasid haridusteed kõrgkoolis. 48 vilistlast otsustasid aga peale kooli läbida kaitseväe. Meie kooli vilistlasi võib leida nii Tartust, Tallinnast, Viljandist kui ka Texasest.
Kõige rohkem Saaremaa Gümnaasiumi vilistlasi asus õppima TalTechis (14), Tallinna Ülikooli (12) ja Tartu Ülikoolis (11). Saaremaa Gümnaasiumi lõpetajaid võib leida ka näiteks Eesti Kunstiakadeemiast, Tallinna Tehnikakõrgkoolist, Eesti Lennuakadeemiast, Kuressaare Ametikoolist, Järvamaa Kutsehariduskeskusest, Tallinna Majanduskoolist, Tallinna Tööstushariduskeskusest, Eesti Meditatsioonikoolist ja University of North Texasest.
Eriala oli teada
Tartus asusid õppima Riin Suuster ja Karel Järsk. Esimene õpib Tartu Ülikoolis riigiteaduseid ning enda õpingutes spetsialiseerub ta rahvusvahelistele suhetele ja teine Eesti Maaülikoolis kalandus ja rakendusökoloogia erialal.
Kui küsida Karelilt, miks just see kool, siis vastus on lihtne: “Ma ei valinud üksnes kooli, vaid valisin rohkem eriala”.
Kareli jaoks tuli ka eriala valik väga loomulikult, noormees on juba varajasest lapsepõlvest õngeritv käes ringi jooksnud ja maja taga tiigis kogresid püüdnud. Riin kandideeris ainult ühele erialale, teades, et see on just tema jaoks õige. Neiu on tegelenud pikalt väitlemisega ja läbi selle on tal, tekkinud huvi poliitika ja ühiskonnateaduste vastu.
Ma ei valinud üksnes kooli, vaid valisin rohkem eriala.
Karel Järsk
Karelile on Tartu alati meeldinud, sest see on tema sõnul väike linn Emajõe kaldal. Alguses võis küll distants Kuressaare ja Tartu vahel veidike ehmatav olla, aga mõned korrad on juba seda läbitud ja tegelikult pole sellest hullu midagi.
Riin tõdeb, et Tartus meeldib talle eriti Tartu lumine talv, sest kõik ümberringi on väga ilus. Aga samas tõdeb Riin, et aktiivse õpilase ja ühiskonnaliikmena jääb tal tihti 24 tunnist ööpäevas väheks, et kõik enda tegemised tehtud saaks.
Riin soovitab abiturientidele kasutada targasti võimalust käia karjäärinõustamisel ja tutvuda erinevate õppeasutuste sisseastumistingimustega, need aitavad suurepäraselt mõista, mida oma tulevikuga peale hakata.
”Kuigi gümnaasiumi aeg võib tunduda tüütu, igav ja väsitav, siis sellegipoolest nautige seda,” leiab Karel, et gümnaasium on üks toredamatest ettappidest meie elus ning soovitab abiturientidel sellest veel viimast võtta.
Tallinnas, Eesti Kunstiakadeemias (EKA) õpib Annaliisa Lepik animatsiooni eriala. Sellel erialal õpetatakse just animafilmitegijaid, aga lisaks antakse ettevalmistus animastuudios töötamiseks.
Annaliisa usub, et animafilmid suudavad edasi anda emotsioone ja narratiive, mida muude kunstivormidega võimalik edasi anda ei ole. Tudengitelt oodatakse loomingulisust, seega joonistamisoskus või uhke portfoolio pole kõige olulisem. Seega kõik huvilised, kellel filmindus ja kunst südamelähedased on, võiksid kandideerida.
Tulevastele lõpetajatele soovitab Annaliisa ka kandideerida kunstierialadele, portfoolio kokkupanek või eksamid keerulised tunduda, aga Eesti Kunstiakadeemia on kool, mis hindab isikupära ja loomingulist veelgi rohkem kui kohapeal valmistatud töid.
Saaks kaelast ära
Lausa 48 vilistlast suundusid otse ajateenistusse ning ka Henri Uue otsustas kohe peale gümnaasiumi lõppu kaitseväes ära käia väga lihtsal põhjusel – saaks selle kohustuse ära täita ja rahulikult oma eluga edasi minna.
Henri tõdeb, et on omandanud palju uusi teadmisi, just meditsiini valdkonnas, sest õpib parameedikuks, aga tulevikus jätab teda sõjateema pigem külmaks ja peale ajateenistust sellega enam väga ei tegeleks.
Kui paljud kaitseväkke suundujad leiavad, et nad saavad justkui ajapikendust, et tulevikuplaanid paika panna ja mõelda, kas ja mida edasi teha, siis Henri tulevikuplaanid olid enam vähem juba enne kaitseväge paigas, kuid mõtlemisaega nende kuude jooksul jagub.
Henri soovitab poistel peale gümnaasiumi lõppu kohe kaitseväes ära käia, sest nõnda on nende endal pärast lihtsam.