Keemiaolümpiaadi lõppvoor

Kategooriad

15.-16. märtsil toimus Tartu Ülikoolis Chemicumis käesoleva õppeaasta keemiaolümpiaadi lõppvoor 9.-12. klassile, kus osales kokku 97 õpilast. Meie kooli parimana saavutas Reio Mägi (G1o) 10. klasside arvestuses 7.-8. koha.

Lõppvooru kutsuti maakonna keemiaolümpiaadi tulemuste järgi iga klassi 23 – 25 parimat lahendajat ja enamus neist (80 õpilast) olid pärit Tallinna ja Tartu koolidest ning Nõo Reaalgümnaasiumist. Kõige rohkem õpilasi (27) osales Tallinna Reaalkoolist, järgnes Gustav Adolfi Gümnaasium 21 õpilasega, seejärel Hugo Treffneri Gümnaasium 12 õpilasega, Nõo Reaalgümnaasium 7 õpilasega. Meie koolist ja Miina Härma Gümnaasiumist osales 5 õpilast.

Saaremaa Gümnaasiumist kutsuti võistlema G1o klassist Reio Mägi, Illimar Kirss ja Jarno Mononen, G2j klassist Gustav Arak ja G2o klassist Siim Tiitson. Esimesel päeval tuli kõigil õpilastel 5 tunni jooksul lahendada 6 keerulist ülesannet, sellistel teemadel nagu Johnson-Claiseni ümberasetus, enolaatide saamine, jodomeetriline tiitrimine, kompleksühendid, redoksreaktsioonid, Wittigi reaktsioon, lahustuvuskorrutis, Van’t Hoffi võrrand.

Huvilistel on võimalik ülesannete tekstidega tutvuda järgmistel lehtedel:

9.-10. klass https://eko.ut.ee/pdf/eko3/eko71v3k0910yle.pdf

11.-12. klass https://eko.ut.ee/pdf/eko3/eko71v3k1112yle.pdf

Teisel päeval toimus praktiline voor, kuhu pääses iga klassi 10 parimat teooriavooru lahendajat. Saaremaa Gümnaasiumist pääses laborivooru Reio, kes ülesannete lahendamise järel oli 9. kohal. Praktikumis tuli 10. klassi õpilastel läbi viia permanganatomeetriline tiitrimine, see õnnestus Reiol kenasti (5. koht) ja nii tuligi kahe vooru kokkuvõtteks 7.-8. koht. Meie kooli noormeeste tulemused olid veel järgmised: 10. klasside hulgas tuli Jarno 17. kohale ja  Illimar 19. kohale, 11. klasside hulgas Gustav 20. kohale ja Siim 23. kohale. Poiste tulemused on kõik tunnustust väärt ka seetõttu, et ära lahendati suur osa ülikeerukatest ülesannetest – kümnendikud said kõik üle 50% ja üheteistkümnendikud ligi 30% vabariikliku vooru maksimumpunktidest.

Laborivooru seekord mittepääsenud õpilastele olid korraldajad organiseerinud AHHAA-keskuse külastuse ja päeva lõpetas ühine loengu kuulamine ning parimate autasustamine.

Suur aitäh ja kiitus kõigile meie maja noortele, kes sellel õppeaastal olid valmis keemiaga tundide väliselt väga suures mahus lisaks tegelema ja keemiaolümpiaadidel oma ajusid pingutama! Teiega on huvitav ja uus hooaeg juba paistab!

Marju Kirss