2024/2025. õppeaastal toimuvate suunamoodulite info täieneb jooksvalt.
Moodulid
Suunamoodulid 2024/2025. õppeaastal
Juhtimine (G2, G3)
Suunamooduli „Juhtimine” kursused jagunevad:
- G2 Juhtimine ja õpetamine: grupiprotsesside juhtimine, suhtlemispsühholoogia, pedagoogiline praktika
- G3 Juhtimine ja otsustamine: organisatsioon ja juhtimine I, organisatsioon ja juhtimine II
Suunamoodul „Juhtimine” keskendub suhtlemis- ja liidrioskuste arendamisele nii teoorias kui ka praktikas.
G2 Juhtimine ja õpetamine fookuses on eneseteadlikkus ja koostööoskused. Lähemalt tutvutakse suhtlemispsühholoogia, minapildi avardamise ja tulevikukompetentsidega ning grupiprotsesside juhtimisega. Laiem eesmärk on leida loovaid lahendusi olulistele haridusvaldkonna väljakutsetele.
Inseneeria ja füüsika
Suunamooduli „Inseneeria ja füüsika” kursused jagunevad:
- G1 Sissejuhatus inseneeriasse: metroloogia, teoreetiline mehaanika, materjaliteadus I
- G2 Inseneeria alused: joonestamine I, elektroonika, taastuvenergia praktikum
- G3 Inseneeria rakendused: joonestamine II (arvutis), Inseneeria ja matemaatika (koostöös Kuressaare TalTech Kolledžiga)
Suunamoodul „Inseneeria ja füüsika” on avatud kõigile gümnasistidele, kes õpivad laias matemaatikas.
Tuleviku tehnoloogiad
Suunamooduli „Tuleviku tehnoloogiad” kursused jagunevad:
- G1 Baasoskused: programmeerimine ja tarkvaraarendus, robootika ja mehhatroonika, inseneeria ja robootika praktikum.
- G2 Looming: küberkaitse ja tehnoloogia eetika, kasutajakeskne disain ja prototüüpimine, nutikad asjad ja tehisintellekt.
- G3 Rakendamine: IT arengusuunad, digiteenused
Suunamoodul „Tuleviku tehnoloogiad“ on mõeldud õpilasele, kes soovivad saada põhjalikumaid teadmisi informaatikast, et tulevikus tegeleda tarkvara ja programmeeritava tehnoloogia loomise, arendamise ning disainiga. Läbivateks teemadeks suunamoodulis on masinõppe ja tehisintellekti kasutamine tark- ning riistvara loomisel, virtuaalreaalsus (VR), arvutimängud, mehhatroonika, robootika, asjade internet (IoT), veebidisain, 3D-modelleerimine ja -printimine.
Kursuste jooksul on võimalik kohtuda mitmete IT-valdkonna spetsialistidega ning olulisteks väljunditeks on kodumaised ja rahvusvahelised informaatika- ning robootikaalased ainevõistlused, olümpiaadid, konkursid ja teemalaagrid. Suunamooduli teise õppeaasta lõpuks valmib rühmatööna digilahenduse arendusprojekt, mida saab soovi korral esitada ka gümnaasiumis kõigile õpilastele kohustusliku uurimistöö (UPT) praktilise vormina.
Suunamooduli veebileht: https://saaremaa.edu.ee/tt/
Meri ja keskkond
Suunamooduli „Meri ja keskkond” kursused jagunevad:
G1 Keskkond ja Läänemeri: Läänemere looduslikud tingimused ja merekeskkonna kasutamine, mere ja ranniku ökosüsteem ning sinimajandus I, praktikum – Saaremaa loodus
G2 Meri ja Saaremaa rannaelu: mere ja ranniku ökosüsteem ning sinimajandus II, geoinformaatika, praktikum – merekeskkond
G3 Keskkond ja majandus: Läänemeri ja mereturism, maamajandus ja metsandus
G1 Keskkond ja Läänemeri kursuste käigus antakse ülevaade Eesti mereala looduslikest tingimustest, mereressurssidest ja nende kasutamisest. Õpitakse tegema vaatlusi ja eksperimente ning analüüsima tulemusi. Õppetöö käigus harjutatakse praktiliselt kohaliku toorme kasutamist. Saadakse tuttavaks tähtsamate looduse aineringetega, ohtlike ainetega ja arutletakse nende seoste üle inimtegevusega. Teadvustatakse inimese mõju rannikualadele ja merekeskkonnale, õpitakse suhtuma vastutustundlikult merealade kasutusse. Osaletakse õppepäevadel, kus tehakse praktilisi välivaatlusi ja -tegevusi. Võimalusel osaletakse erinevates projektides, sh rahvusvahelistes. Tutvutakse edasiõppimise võimaluste ja väljunditega.
G2 Meri ja Saaremaa rannaelu kursuste käigus tutvutakse Liivi lahe ja Eesti saarte elustikuga ning kirjeldatakse keskkonnatingimusi ja ökoloogilisi suhteid liikide vahel. Õpitakse märkama sesoonseid ja pöördumatuid muutusi mere ja ranniku ökosüsteemis, arvestama ja kasutama kohalikke olusid, ökosüsteemi teenuseid ning ressursse. Õpitakse kasutama kaardiandmeid võimalikult mõistlikult ja kasutama GIS-programmide üldist loogikat. Osaletakse õppepäevadel, kus tehakse praktilisi välivaatlusi ja -tegevusi. Võimalusel osaletakse erinevates projektides.
G3 Keskkond ja majandus kursuste käigus õpitakse analüüsima Saaremaale sobivate, merega seotud, toodete ja teenuste elutsüklit, turgu ja keskkonnamõju nii lokaalselt kui globaalselt. Õpilasele antakse üldine teadmine ja motivatsioon toimetamaks ettevõtluses nii, et ta oskab seostada oma tegevust ökoloogiliselt jätkusuutlike lahendustega. Õpilased tutvuvad biotehnoloogia valdkondadega meditsiinis, keskkonnakaitses, toidu tootmises ja materjalide innovaatilistes lahendustes. Õpilased viiakse kurssi biotehnoloogia valdkonnaga seotud eetiliste ja tehnoloogiliste kitsaskohtadega. Õppetöös tehakse koostööd mereharidust andvate õppeasutustega ja merendusvaldkonna ettevõtetega.
Riigikaitse (G2)
2024/2025. õppeaastal suunamoodulit „Riigikaitse“ valida ei saa!
Koostöös Kaitseliidu Saaremaa malevaga toimuv riigikaitseõpetus taotleb, et kasvaks õpilaste teadlikkus oma riigikaitsealastest kohustustest ja õigustest ning ettekujutus kaitseväeteenistuse liikidest. Õppe kaudu omandatakse riigikaitse valdkonna teoreetilised teadmised (riigikaitse, kaitseväe ülesehitus, kaitseväeteenistus, relvastuse areng, kodanikukaitse jms), mida kinnistatakse praktilises tegevuses (riviõpe, laskmisharjutused, rännakuviisid).
Riigikaitseõpetuse välilaagris saavad õpilased praktilise kogemuse kursusel läbitud teoreetilistest teemadest üksikvõitleja oskuste tasemel.
Ruum ja disain
Suunamooduli „Ruum ja disain” kursused jagunevad:
- G1 Arhitektuuriteooria ja ümbritsev keskkond: arhitektuur ja elukeskkond, joonestamine I, linnaruum
- G2 Oma ideede väljendus ja disainiprotsess: joonestamine II (arvutis), loovprojekt, graafiline disain
- G3 Ruumiloome: maketeerimine, virtuaalne ruumiloome
Suunamoodul „Ruum ja disain” keskendub nii kunstilistele oskustele ja nende arendamisele, aga eeldab ka süvenemist füüsilisse maailma, kus näiteks ruumide mõõtkavade täpsus eeldab tõsist läbikaalumist arvutiprogrammide abil!
Tervishoid ja keemia
Suunamoodul „Tervishoid ja keemia” kursused jagunevad:
- G1 Praktiline keemia: probleemülesanded keemias, füüsika lisakursus, praktikum
- G2 Biokeemia: orgaaniline keemia, rakendusbioloogia ja immunoloogia, minu tuleviku elukutse (praktikum)
- G3 Ettevalmistus õpingute jätkamiseks tervishoiu valdkonnas: täiendavad teemad keemias, rakendusbioloogia ja geneetika
Diplomaatia ja rahvusvaheline õigus
Suunamooduli „Diplomaatia ja rahvusvaheline õigus“ kursused jagunevad:
- G1 Diplomaatia alused: infokorratus ja meediaharjumused, rahvusvaheline humanitaarõigus, diplomaatia ajalugu.
- G2 Kauged maad ja rahvad: rahvusvaheline etikett, rahvusvaheline õigus, tsivilisatsioonid väljaspool Euroopat
- G3 Globaliseeruv maailm: rahvusvaheline julgeolek, riikidevahelised suhted ja lepped.
Suunamoodul „Diplomaatia ja rahvusvaheline õigus“ keskendub teoreetilistele ja praktilistele teadmistele rahvusvaheliste suhete ja diplomaatia alal.
Suunakursuste raames selgitatakse tänapäeva ühiskonna toimimist valitsemise, õiguse ja meedia vaatepunktist ning antakse ülevaade rahvusvaheliste suhete aluspõhimõtetest ja korraldusest, samuti tutvustatakse diplomaatilise etiketi ja protokolli reegleid. Maailmas toimuvate sündmuste ning näidete kaudu mõtestatakse rahvusvaheliste suhete mitmekesisus ning kitsaskohti, erinevaid arusaamu poliitilisest ja kultuurilisest kliimast, riikidevahelistest koostöövormidest.
Õppemeetoditest kasutatakse lisaks loengutele ka simulatsioone, rollimänge, juhtumianalüüse, grupitöid, kaasatakse külalislektoreid ning külastatakse ka mõne riigi saatkonda.
Mooduli kursused toetavad gümnaasiumi õppekava sotsiaalainete valdkonna õppeaineid ning annab huvilistele ka ettevalmistuse õpingute jätkamiseks riigi- ja õigusteaduste ning politoloogia ja rahvusvaheliste suhete valdkonnas.
Moedisain (G3)
Suunamooduli „Moedisaini” kursused jagunevad:
- G3 Praktiline moedisain: moedisain I, moedisain II
Alates 2024/2025. õppeaastast on suunamoodul „Moedisaini” avatud kõigile G3 õpilastele.