Saare maakonna kõnevõistlus 2022

21. veebruaril toimus Saaremaa Gümnaasiumis Saare maakonna kõnevõistlus „Meie homne on meie endi teha“ (Toomas Hendrik Ilves).

Retoorika ehk kõnekunstiõpetus tekkis juba vähemalt 2500 aastat tagasi Vana-Kreekas ja oli Vana-Roomas ning keskajal üks seitsmest nn vabade inimeste kunstist, kuuludes vabale mehele tarvilike teadmiste ja oskuste hulka koos grammatika, dialektika, aritmeetika, geomeetria, muusika ja astronoomiaga. Selle pika aja jooksul on peetud suur hulk kõnesid, mis vähemal või rohkemal määral muutnud maailma.

Mõned kõned või tsitaadid kõnedest elavad edasi ka sajandeid hiljem pärast nende pidamist. Näiteks on kuulsaks saanud Martin Lutheri sõnad Wormsi riigipäeval 1521. aastal, kus ta lausus järgmist: „Siin ma seisan ja teisiti ei saa“ või Martin Luther Kingi hiilgav kõne aastast 1963 Lincolni memoriaali trepilt, mis algas järgmiste sõnadega: „Mul on unistus, et mu neli väikest last elavad ühel päeval riigis, kus nende üle otsustatakse mitte nahavärvi, vaid nende isikuomaduste järgi. Mul on täna selline unistus.“

Nii seisid ka meie kõnevõistluse osalejad meie, sest teisti ei saa ning neil on unistus, et ehk nii mõnestki kõnest pääseb lendu mõte või idee, mis kajab ja kostab ka aastaid hiljem inspireeriva ning tähenduslikuna…

Žürii

Kõnesid hindasid Kuressaare Noortejaama juhataja Anneli Meisterson, Nooruse Kooli haridustehnoloog Madli-Maria Naulainen, Saarte Koostöökogu juhatuse esimees, ettevõtja ja Saaremaa vallavolikogu liige Koit Kelder, Saaremaa Gümnaasiumi õpetaja ja Saaremaa rahvateatri kauaaegne liige Meelis Juhandi ja Saaremaa Gümnaasiumi koolijuht Ivo Visak.

Žürii andis välja 4 aukirja ja ühe peapreemia „Parim Saaremaa kõneleja“. Suur tänu!

Aukirja saajad

Henry Härm, G1.o – isamaaline ja publiku lemmik

Victoria Mets, G1.k – kaasav

Helis Luks, G1.j klassist – julge

Käti Saar, G2.n – isiklik ja soe

Taavet Kütt,  G3.n – Saaremaa parim kõneleja ja rändkarika võitja

Ootame Taavet järgmisel aastal ka kõnevõistluse žüriisse, et parimale kõnelejale karikas üle anda.

Palju õnne!

Parimad kõned osalevad ka riigigümnaasiumide vahelises kõnevõistluses, mida korraldab Viimsi Gümnaasium märtsis ja võitjad saavad võimaluse esineda ka Eesti Vabariigi aastapäevale pühendatud aktustel kogu kooliperele.

24. veebruaril toimus Kuressaares vabadussõja ausamba juures kõnekoosolek, kus esinevad Saaremaa Meeskoor SÜM, Kuressaare Hariduse kooli poistekoor Kratid, Kuressaare Linnaorkeste. Kõnekoosolekule järgnes jumalateenistus Kuressaare Laurentiuse kirikus, mille alguses esitas oma kõne Henry Härm.

Toetajad

Suur tänu toetajatele: Saaremaa vald, Thule Koda, Saaremaa Delifood, Kuressaare Noortejaam Europe Direct Saaremaa, EHTNE Saaremaa, Varrak, Saaremaa Rally!

Suur tänu ürituse jäädvustamise eest, Diana Õun!

Täname kõnevõistluse korraldajaid ja juhendajaid!