Saare maakonna kõnevõistlus 2023

Täna, 2. veebruaril 2023 toimus Saaremaa Gümnaasiumi teine kõnevõistlus, mille teemaks oli „On vaja midagi, mis meid keset tühjust hoiaks…” (Karl Ristikivi).

Karl Ristikivi oli eesti kirjanik, kelle sünnist möödus eelmisel aastal 16. oktoobril 110 aastat. 1943. aastal viis kaluripaat Ristikivi koos teiste põgenikega üle lahe Soome ning hiljem sealt edasi Rootsi. Temast sai pagulaskirjanik. Karl Ristikivi ainus luulekogu „Inimese teekond“ ilmus 1972. aastal Rootsis ning see on eesti luule üks terviklikumaid ja armastatumaid luuleraamatuid.

„Ka sisaliku tee kivil jätab jälje,
kuigi me seda ei näe.
Iga mõte, mis tuleb ja läheb,
jääb kuhugi alles.
See, mis sa naeratades kinkisid,
võib kunagi otsa saada,
aga naeratus jääb.“ (Karl Ristikivi)

Ka iga kõne jättis oma jälje. Kõnevõistlusel sai kuulata kokku 31 kõnet Saare maakonna 5.–12. klasside õpilaste esitluses.

Žürii

Kõnesid hindasid Kuressaare Nooruse Kooli haridustehnoloog Madli-Maria Naulainen, Saaremaa Gümnaasiumi koolijuht Ivo Visak, Saaremaa Gümnaasiumi vilistlane ning esimese kõnevõistluse võitja Taavet Kütt, Saarema Gümnaasiumi vilistlane ning Saaremaa Gümnaasiumi õpilasesinduse esimene juht Renee Maripuu, Kuressaare Laurentiuse koguduse õpetaja Anti Toplaan ja Saaremaa Gümnaasiumi vene keele õpetaja Diana Õun. Žürii andis välja 11 aukirja ja ühe peapreemia „Parim Saaremaa kõneleja“. Suur tänu!

Aukirja saajad

Noorem vanuseaste

Marilee Niits – Julge algus

Kirke Emili Mägi – Julge algus

Noora Nook – Edukas algus

Vanem vanuseaste

Helis Luks – Parim Saaremaa kõneleja, peapreemia

Gertrud Lend – Koos me ei ole üksi

Elisabeth Viiding – Riik ja vabadus

Raina Kolk – Inimhingele

Henry Mänd – Minu midagi

Roos Marie Karmel Pšenitšnaja – Tühjusel on mitu palet

Henry Härm – Kas me oleme veel lauluväljakul?

Melani Veelaid – Rahvuslikud motiivid

Therese Käen – Rõõm on algus

Palju õnne!

Parimad kõned osalevad ka riigigümnaasiumide vahelises kõnevõistluses, mida korraldab Viimsi Gümnaasium märtsis ja võitjad saavad võimaluse esineda ka Eesti Vabariigi aastapäevale pühendatud aktustel kogu kooliperele ja emakeelepäevale pühendatud kõnekoosolekul Kuressaare keskväljakul.

Suur tänu ürituse jäädvustamise eest, Kristin Poopuu!
Täname kõnevõistluse korraldajaid ja juhendajaid!