Saaremaa Gümnaasiumi noored Bornholmil

Kategooriad

Lugu on originaalis ilmunud Saarte Koostöökogu MTÜ kodulehel. Lugu taasesitatud MTÜ loal.

Saaremaa Gümnaasiumi taani keele valikkursuse õppijad külastasid juuni keskel Saarte Koostöökogu toel Bornholmi.

Saaremaa gümnasistid olid eelnevalt kogu õppeaasta vältel teinud valikkursuse raames tutvust taani keelega. Reisi eesmärk oligi tunnetada taani keelt ja oma olemuselt Saaremaale küllaltki sarnast väikesaart. Samuti sooviti kogeda Taani kuulsat arvamusfestivali Folkemødet: poliitiliste diskussioonidega üritust, mida külastab kolme päeva jooksul üle 100 000 inimese.

Õppijatele anti ülesandeks nuputada, milline võiks olla suurt huvi pakkuv üritus Saaremaal või kuidas võiks Saaremaa tulevikus olla Folkemødetil esindatud.

Reisil külastati ka Campus Bornholmi ehk suurt hoonet, mis sisaldab endas kõiki põhikoolijärgseid õppimisvõimalusi: gümnaasium, ametikool, keeltekool, rakendusliku kõrghariduse kursused jne. Arutleti saartevahelistest koostöövõimalustest ja õpilasvahetusest. Tutvuti Saaremaa/Bornholm Balti silla ühingu liikmetega ja  arutleti Bornholmi noortekoguga edasistest koostöövõimalustest.

Mõned nupud õppijate tagasisidest:

  • meeldis poliitiline arvamusfestival, sest ei ole sellises vabas õhkkonnas nii suurt festivali kogenud;
  • väikesed elektriautod ja armsad värvilised majad;
  • kohalike külalislahkus ja lõputu naeratamine ning heatahtlikkus;
  • huvitav oli näha, kuidas inimesed argumenteerisid viisakalt. Eestis minnakse kohe isiklikuks ja inetuks.

Õppijate saatjad olid Saaremaa Gümnaasiumi taani keele valikaine õpetaja Simon Graf  ja Astra Mõistlik Kuressaare Ametikoolist ning noorte reis sai teoks Leader ühisprojekti “Sillad jälle kokku!” raames ning oli jätkuks septembris Bornholmil korraldatud Saaremaa Kultuurifestivalile, reisi toetas ka Saaremaa Gümnaasium.

Bornholmil aitas grupi vastuvõttu korraldada ja väga koduseks muuta hiljuti taasloodud Balti Silla ühing.

Balti Sild Saaremaa ja Bornholmi vahel andis 1990. aastatel tohutu arengutõuke Saaremaa kogukonna, hariduse ja ettevõtluse arengule. Käidi palju õppereisidel, stažeerimas jne.

Juba augusti alguses tervitame Bornholmi külalisi Saaremaal!