Tunnusta Saaremaa Gümnaasiumi töötajat!
logo-image
  • Avaleht
  • Uudised
  • Sündmused
  • Koolielu
  • Tule õppima
  • Koolist
    Koolist
    • Üldine

      • Ülevaade
      • Meie inimesed
      • Teenused
      • Õpikäsitus
    • Dokumendid

      • Dokumendid
      • Blanketid
      • Projektid
    • Huvitavat

      • Galerii
      • Sümboolika
      • Vilistlaskogu
      • Saaremaa Gümnaasiumi sünd
      • Norrison e-pood
      • Mõttekaardid
      • Riigigümnaasiumide rahvatantsufestival
      • Haridusuuenduskonverents
  • Õppetöö
  • Kontakt
  • Office 365
  • Raamatukogu RIKSWEB
  • RTIP
  • PINAL
Stuudium

Haridusuuenduskonverents

  • Saaremaa haridusuuenduskonverents „Hoitud õpetaja hoiab õpilast“
  • Ajakava
  • Konverentsi peaesinejad
  • Töötoad
  • Toitlustus ja majutus
  • Kontaktid
  • Varasemad konverentsid

Saaremaa haridusuuenduskonverents „Hoitud õpetaja hoiab õpilast“

22.–23. oktoobril 2025 toimub Saaremaa Gümnaasiumis haridusuuenduskonverents. Konverentsi eesmärk on tõsta teadlikkust õpetajate ja õpilaste vaimse tervise olulisusest ning pakkuda teadmisi ja praktilisi lahendusi, mis toetavad õpetajate heaolu, autonoomiat ja professionaalset arengut muutuvas koolikeskkonnas. 

 Saaremaa Gümnaasiumi korraldatud esimene hariduskonverents „Disainime koos“ aastal 2022 keskendus õpetajate motivatsioonile. Teise konverentsi teemaks oli „Koostööst algab lõiming“ ja kolmanda teemaks „Klassijuhatajast mentoriks“. 

Tänavune, neljas konverents „Hoitud õpetaja hoiab õpilast“ keskendub õpetajate ja õpilaste vaimse tervise hoidmisele ning selle väärtustamisele, õpetajate autonoomiale, tehisintellekti rakendamisele hariduses ning õpetajate töötingimuste ja professionaalse arengu toetamisele. 

Viimaste aastate ühiskondlikud sündmused on toonud kaasa turbulentse ka koolikeskkonnas. Üha rohkem räägitakse õpetajate läbipõlemisest, turvalise töökeskkonna olulisusest ning töökoormusest. Õpetajate heaolu koolis mõjutab aga otseselt õpilaste toimetulekut. Läbi õpetajate hoidmise saame kaasa aidata turvalise koolikeskkonna loomisele.  

Konverentsi osalemistasu on 15.- eurot, registreeruda saab siin.

Ajakava

Kolmapäev, 22. oktoober 2025 

10.00 – 11.00 Konverentsi külastajate registreerimine, kohvilaud 

11.00 – 11.45 Avasõnad. Ivo Visak, Reemo Voltri „Rahvusvahelised õpetajaameti tippkohtumised 2025–2026: Eesti roll ja tuleviku väljakutsed hariduses“ 

11.50 – 12.35 Henry Härm  „Hoitud õpilase tähelepanekud erinevates klassiruumides” 

Õnnely Rahu  „Tee õpetajaametini” 

12.35 – 13.15 LÕUNA 

13.15 – 14.00 Eneli Kindsiko  „Tervisliku lahutamistehte töötuba“ 

14.05 – 14.50 Atko-Madis Tammar  „Hariduspõhiõigus õppekeskkonnas“ 

14.55 – 15.40 Mari-Liis Lill  „Kuidas toetada vaimset tervist läbi teatrihariduses kasutatavate mängude ja harjutuste?”

15.50 – 16.35 TÖÖTOAD 

1 Karin Jõgi  „Enesehoole pärlid: uni, liikumine ja toitumine” 

2 Kadi Kindlam, Karina Vaiksaar  „Mida mina vajan?” 

3 Kadi Trave  „Enesehoid kui tervise alustala” 

4 Kadri Tarus  „Keha ja vaimu tasakaal läbi praktiliste harjutuste” 

5 Eneli Kindsiko  „Eesti inimarengu aruande arutelud” 

6 Monika Sarapuu  „Miks on mõne õpilasega raskem suhelda kui teisega?” 

7 Helis Luks  „Noorte kaasamise praktika — kodust koolini, koolist omavalitsuseni”  

8 Triin Toomesaar  „Kiusuennetus on meeskonnatöö” 

19.00 – 00.00 Õhtune üritus väikese programmiga KEKis ehk Kena Elu Keskuses (Ringtee 15, Kuressaare). 

Õhtuse ürituse osalemistasu on 35.- eurot.

 

Neljapäev, 23. oktoober 2025 

09.30 – 10.00 Hommikukohv 

10.00 – 10.45 Triin Toomesaar  „Kiusuennetus on meeskonnatöö” 

10.50 – 11.35 Margo Sootla  

11.35 – 12.20 Kristi Vinter-Nemvalts  „Kui õpetaja ei saa hingata, ei saa õpilane lennata”

12.20 – 12.35 Konverentsi lõpetamine 

12.35 – 13.15 LÕUNA 

Konverentsi peaesinejad

Ivo Visak

„Rahvusvahelised õpetajaameti tippkohtumised 2025–2026: Eesti roll ja tuleviku väljakutsed hariduses”

Ivo Visak on Saaremaa Gümnaasiumi direktor ja alates 2025. aasta juunist TI-Hüppe tegevjuht. Ta tegeleb kaasaegsete õppemeetodite juurutamisega, sh saarluse õpetamise, haridusdisaini metoodika ja väitluse kui kohustusliku õppeaine arendamisega. TI-Hüppe juhina toetab ta tehisintellektil põhinevate õppimist toetavate erirakenduste kasutuselevõttu Eesti koolides. Varasemalt on ta töötanud õpetajana, olnud disainiagentuuri produtsent ning juhtinud Eesti Noorteühenduste Liitu. 2017. aastal pälvis ta Haridus- ja Teadusministeeriumi aasta noorsootöötaja tunnustuse ning 2022. aastal valiti ta Saaremaal aasta õppeasutuse juhiks.

Reemo Voltri

„Rahvusvahelised õpetajaameti tippkohtumised 2025–2026: Eesti roll ja tuleviku väljakutsed hariduses”

Reemo Voltri on Eesti Haridustöötajate Liidu esimees ning tunnustatud haridusvaldkonna eestkõneleja. Tema tegevus keskendub õpetajate töötingimuste parandamisele, haridussüsteemi jätkusuutlikkuse tagamisele ning õpetajaameti väärtustamisele. Ta on toonud järjepidevalt avalikkuse ette õpetajate järelkasvu ja palgaküsimustega seotud probleemid. Lisaks ametiühingu juhtimisele töötab Voltri õpetajana Tartu Jaan Poska Gümnaasiumis.

Henry Härm

„Hoitud õpilase tähelepanekud erinevates klassiruumides”

Henry Härm on Saaremaa Gümnaasiumi 3. lennu vilistlane. Konverentsi toimumise hetkeks Tartu Ülikooli riigiteaduste tudeng. Tema huvialadeks on ühiskondlikud arengud ja protsessid. Henry loeb palju ajakirjandust ja üritab harjutada kriitilist mõtlemist. Ta on entusiastlik kaasaelaja Eesti haridustöötajatele, kes tema arvates väärivad rohkem tunnustust ja ka teisi entusiastlikke kaasaelajaid.

Gümnaasiumis nägi Henry erinevaid klassiruume, erinevate õpetajate ja klassikoosseisudega ning tegi tähelepanekuid ja usub, et hoitud õpetaja tõesti hoiab õpilast.

Õnnely Rahu

„Tee õpetajaametini”

Õnnely lõpetas Saaremaa Gümnaasiumi 2024.aastal. Sama aasta sügisel alustas ka õpetajana tööd. Hetkel on ta Muhu Põhikoolis käsitöö- ja kodunduseõpetaja ning Laimjala Koolis inglise keele õpetaja. Õnnely on ka Tallinna Ülikooli pedagoogika eriala üliõpilane. Ennast kirjeldab ta nii kirigliku käsitöölise, õpetaja, rahvatantsija kui spordiarmastajana. Õpetajaamet on olnud tema unistus juba esimesest klassist.

Eneli Kindsiko

„Haridussüsteem vajab hädasti tervislikku lahutamistehet”

Eneli Kindsiko on Tartu Ülikooli kaasprofessor, Arenguseire Keskuse tulevikuseire ekspert ning 2026. alguses valmiva Eesti inimarengu aruande peatoimetaja. Ta on toonud avalikku arutellu mitmeid teravaid ja süsteemseid vaateid Eesti hariduse võtmeküsimustele – alates PISA-pimedusest ja hariduslõhe tegelikest tagamaadest kuni õpetajate järelkasvu kriisi, haridusrände mõjude ning huvihariduse rollini noorte vaimse tervise hoidmisel ja hälbiva käitumise ennetamisel. Eneli on veendunud, et meie haridussüsteem on ootuste üleküllusest kurnatud ja väärib tervislikku lahutamistehet. Kuidas seda lahutamistehet teha oludes, kus kõik tundub justkui oluline.

Atko-Madis Tammar

„Hariduspõhiõigus õppekeskkonnas”

Õiguskantsleri nõunik.

Mari-Liis Lill

„Kuidas toetada vaimset tervist läbi teatrihariduses kasutatavate mängude ja harjutuste?”
Mari-Liis Lill on lõpetanud 2006. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli näitlejana. Hiljem on ta samas koolis õppinud magistrantuuris lavakõnet ja teatripedagoogikat. Täna tegutseb Mari-Liis Lill lisaks näitlejatööle ka lavastaja ja dramaturgina ning õpetab lavakunstikoolis lavakõnet.

Triin Toomesaar

„Kiusuennetus on meeskonnatöö”

Triin Toomesaar on pikaajalise kogemusega kiusuennetaja ning õpetajate koolitaja, varasem Kiusamisvaba Kooli sihtasutuse tegevjuht. Ka on Toomesaar 2012. aastast teinud õpetajatööd, viimasel ajal osakoormusega nii gümnaasiumis kui ülikoolis. „Minu missioon on juhtida läbi eeskuju, et maailm saaks õiglasem, võrdsem, parem. Väärtustan pidevat õppimist, tundetarkust, julgust võtta vastutust ning usku muutuste võimalikkusesse. Hoolivus, heaolu ja rõõm, järjepidev pühendumine, julge areng ning teadus- ja tõenduspõhisus on minu elus tähtsal kohal,” kirjutab Toomesaar.

Margo Sootla

Kristi Vinter-Nemvalts

„Kui õpetaja ei saa hingata, ei saa õpilane lennata”

Kristi Vinter-Nemvalts on kogu oma karjääri olnud seotud haridusega: õpetaja kõige pisematele, õpetajakoolituse õppejõud ning õppejõudude koolitaja, aga ka erakordselt priviligeeritud ja selle võimaluse eest tänulik rikkaliku kogemusega haridusjuht. Kristi on juhtinud lasteaias õppe-ja kasvatustööd, ülikooli keskust, kolledžit ja instituuti direktorina, üldharidus-, noorte- ja keelepoliitikat riigiüleselt ministeeriumis asekantslerina ja kogu riigi haridusvaldkonda ministeeriumi kantslerina. Täna peab Kristi Vinter-Nemvalts kantsleri ametit Tallinna Ülikoolis ja annab endast SA TI-Hüpe nõukogu esinaisena parima, et tehisintellekt saaks olema koolides rakendatud õpilaste arengut parimal võimalikul moel toetavana ning et õpetajad tunneksid end selles pöörase kiirusega arenevas tehisintellekti turbulentsis nii kindlalt ja tugevalt kui see on vähegi võimalik.

Töötoad

Karin Jõgi

„Enesehoole pärlid: uni, liikumine ja toitumine“
Karin Jõgi töötab füsioterapeudina Kuressaare haigla taastusravi osakonnas. Ta on omandanud füsioteraapia bakalaureuse kraadi Tartu Ülikoolis ja täiendanud end toitumisnõustamise õppes Annely Sootsi Tervisekoolis. Inimkeha toimimine on pikalt olnud Jõgi jaoks põnev maailm ja ta on uurinud seda läbi erinevate valdkondade. Karin Jõgi on jaganud oma teadmisi ka läbi Saaremaa Gümnaasiumi valikkursuse „Vaimne ja kehaline tervis“.
Liikumine, une ja toitumise vajadusest räägitakse palju ja teatakse, et need on olulised teemad. Sellele vaatamata alahinnatakse tihti nende täit potentsiaali ja tervisele avalduvaid kasutegureid. Töötoast saab vastuseid küsimustele, miks need valdkonnad on olulised, ja nippe, kuidas soodsaid muutusi luua.
Kadi Kindlam ja Karina Vaiksaar
„Mida mina vajan?“

Selles töötoas kutsume õpetajaid aruteluringi, kus saab peatuda hetkeks ja kuulata iseennast. Meie eesmärk on täita õpetaja tass – sest vaid siis, kui meie endi vajadused on hoitud, saame anda oma parima ka õpilastele. Igal osalejal on õigus oma loole, oma mõtetele ja tunnetele. Jagame, kuulame ja mõtestame koos – ilma hinnanguteta. Teadvustame enda vajadusi ja otsime viise, kuidas oma õpetajatöös tasakaalu hoida. Oled väga oodatud! Hoitud õpetaja – tugev kogukond – rõõmsamad klassiruumid.

Kadi Trave

„Enesehoid kui tervise alustala“

Töötoas arutleme enesehoiu olemuse üle, uurime, kuidas on enesehoid seotud meie vaimse ja füüsilise tervisega, kas ja mil moel see rakendub meie igapäevaelus, sh hariduses. Teeme läbi ka mõned eneserefleksiooni soodustavad loovtegevused.

Kadri Tarus

„Keha ja vaimu tasakaal läbi praktiliste harjutuste“

Kadri Tarus on Saaremaal sündinud ja sirgunud tantsu- ja joogaõpetaja, teadliku liikumise juhendaja. Läbi isikliku vajaduse selga tervendada ning soovi ennast leida, asus ta enesearengu teele. Läbi selle 10-aastase teekonna on ta õppinud eri stiile joogat Indias, Austraalias ja Eestis ning Kadri Tarusest on saanud sertifitseeritud jooga õpetaja (1300h YTT). Reisidelt Austraalias ja Aasias sai ta palju inspiratsiooni ning leidis oma kutsumuse tulla tagasi kodusaarele, et siin kõike kogetut edasi jagada. Täna õpetab Kadri Tarus peamiselt Hatha joogat, samuti lastejoogat ning korraldab vabastavaid tantsusündmuseid. Saaremaa haridusuuenduskonverentsi töötoas jagab ta teoreetilisi ja praktilisi meetodeid, kuidas saavutada keha-vaimu ühtsus läbi teadliku liikumise ja hingamispraktikate. Eesmärk on saavutada kohalolu iseendas, täita oma “tassi” ning ennetada läbipõlemise riski.

Eneli Kindsiko

„Tervisliku lahutamise töötuba ehk õpetaja ülekoormus ja autonoomia“

Eneli Kindsiko on õppinud Tartu Ülikoolis juhtimisteaduseid, tema doktoritöö keskendus haridusasutuste juhtimisele, reformide juhtimisele, vastuseisu avamisele muutuste ajal. Lisaks on ta tegelenud Arenguseire Keskuses tulevikumõtlemise ja stsenaariumite põhise mõtteviisiga. Töötuba, mis keskenduks sellele, et tuuakse kõige raskemad asjad lauda ja mida õpetaja ise saaks teha, et end säästa, lahendused. Töötoa fookus – õpetaja töö on autonoomsem kui õpetajad ise arvavad. Kui ettekandes räägin sellest, et vajame tervislikumat lahutamistehet, siis siin saab igaüks tuua näiteid kui palju asju tehakse, aga ei teata miks tehakse. Hakkame lahutama.

Monika Sarapuu

„Miks on mõne õpilasega raskem suhelda kui teisega?“

Monika Sarapuu töötab Saaremaa Toetava Hariduse Keskuses pereterapeudina ning tema igapäevatööks on aidata peredel paremini mõista iseennast ja üksteist. See töö on talle sügavalt inspireeriv, sest iga kohtumine kinnitab, kui tugevasti inimesed üksteist mõjutavad – vahel toetavalt, vahel vastandlikult, kuid alati vastastikku.

Helis Luks

„Noorte kaasamise praktika – kodust koolini, koolist omavalitsuseni“

Noorte kaasamine on viimastel aastatel saanud sisse uue hoo. Miks aga kipub juhtuma mõnes olukorras nii, et noored võimalusest kinni ei haara? Mis motiveerib ühte last, õpilast või kogukonnaliiget kaasa rääkima? Tule ja arutame!

Triin Toomesaar

„Kiusuennetus on meeskonnatöö“

Turvaline, kiusamist ennetav ja koolipere kõiki liikmeid toetav keskkond sünnib väga paljude osapoolte koostöös. Nii nagu ebaturvaline, kiusamist soodustav keskkondki on kogu koolipere ühise kultuuri vili. Kes vastutab? Kes aitab? Kes võib lihtsalt pealt vaadata? Millised on ühe õpetaja võimalused? Ja millised on nad siis, kui seatud on ühised eesmärgid, tehtud tegevusplaan ning paika pandud igaühe ülesanded, tähtajad ja vastutus? Ning mis peaks saama siis, kui õpetaja ise tunneb, et ta parasjagu ei oska, seekord ei taha, enam ei jaksa hoolida?

 

Toitlustus ja majutus

Toitlustus on tasuta. 

Öömaja Saaremaa Gümnaasium ei paku, aga vajadusel abistame öömaja leidmisel.

Kontaktid

Küsimuste korral palun pöörduda konverentsi peakorraldaja, Kuressaare Vanalinna Kooli õppejuhi Anni Haandi () või Saaremaa Gümnaasiumi õppejuhi Laura-Liisa Adlas (, +372 5692 9446) poole. 

Korraldajatel on õigus teha päevakavas muudatusi. 

Varasemad konverentsid

24.–25. oktoober 2024 Saaremaa Haridusuuenduskonverents „Klassijuhatajast mentoriks“

26.–27. oktoober 2023 Saaremaa Haridusuuenduskonverents „Koostööst algab lõiming“

25.–26. oktoober 2022 Saaremaa Haridusuuenduskonverents „Disainime koos”

logo-image

Saaremaa Gümnaasium

Reg nr. 77001263

Väljaku tn 8
Kuressaare linn, Saaremaa vald
Saare maakond 93811

  • Kontaktid
    • +372 5650 1878
    • Tööpakkumised
  • Töövahendid
    • Dokumendid
    • Blanketid
  • Kiirviited
    • Stuudium
    • Office 365
    • Raamatukogu RIKSWEB
    • RTIP
    • PINAL
Sotsiaalmeedia
  • LinkedIn
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube

2025 © Kõik õigused kaitstud.

  • Privaatsuspoliitika ja küpsised